Se ne morete upreti sladkarijam? Morda se vzrok skriva, ker vašemu telesu primanjkuje TEGA!

11. 9. 2023
Deli
Se ne morete upreti sladkarijam? Morda se vzrok skriva, ker vašemu telesu primanjkuje TEGA! (foto: Profimedia)
Profimedia

Hrepenenje po sladkorju se lahko pripeti zaradi različnih vzrokov. Med pogostimi vzroki, zakaj se pojavi želja po sladkorju je utrujenost.

»Ugotavljam, da se želja po sladkorju pojavi, ko telo potrebuje hiter zagon energije,« pravi Ali Bandier, registrirana dietetičarka in ustanoviteljica podjetja Senta Health. Strokovnjaki pa opozarjajo tudi na to, da lahko potreba po sladkih dobrotah kaže na pomanjkanje bistvenih hranil, kot so magnezij, cink, vitamini skupine B, beljakovine in zdrave maščobe.

Hrepenenje po sladkorju morda sporoča:

Pomanjkanje magnezija

Če je vaša potreba po sladkem ponavadi usmerjena v čokolado, imate morda premalo magnezija. »Raziskave kažejo, da ima do 30 odstotkov prebivalstva pomanjkanje magnezija, želja po čokoladi pa je povezana s pomanjkanjem magnezija,« pravi Bandierjeva.  

Pomanjkanje vitaminov skupine B

Pomanjkanje vitaminov skupine spada pod še en signal, ki se skriva za željo po sladkem. »Vitamin (B1), biotin (B7) in kobalamin (B12) so nujno potrebni vitamini za presnovo glukoze. Če imate premalo teh vitaminov skupine B, lahko vaše telo težko razgradi glukozo za proizvodnjo energije, zaradi česar si lahko zaželite več sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov, kot jih vaše telo potrebuje,« poudarja strokovnjakinja.

Pomanjkanje cinka

Cink v telesu med drugim pomaga pri prebavi, presnovi energije in delovanju živcev. Kadar je raven cinka nizka, lahko to povzroči motnje v presnovi, posledično pa željo po hrani. Če v prehrano vključite več živil, bogatih s cinkom, kot so ostrige, čičerika, špinača, bučna semena in indijski oreščki, lahko učinkovito obvladate željo po sladkorju.

Pomanjkanje železa

Razlog, da se preveč nagibate k sladkorju je lahko tudi, da vaše telo ne dobi dovolj železa. Pomanjkanje železa je pogosto povezano z nizko ravnjo energije in ko telo dolgo trpi zaradi nizke ravni energije, hrepenite po sladkorju za hiter dvig energije. Če ne jeste mesa, lahko železo zaužijete tudi v fižolu, rozinah, marelicah in špinači.

Pomanjkanje omega-3

»Dokazano je, da maščobne kisline omega-3 prispevajo k povečani ravni dopamina, prav tako kot sladkor,« pravi Bandierjeva in dodaja, da raziskave kažejo, da bi lahko povečanje vnosa omega-3 pomagalo zmanjšati željo po sladkorju, ki izvira iz želje možganov po več dopamina. Eden izmed hitrih načinov za vnos odmerka omega-3 je uživanje več rib. Zlasti lososa, tune, jezerske postrvi, sardin in sardel.

Kako zmanjšati željo po sladkorju?

Če vas želja po sladkorju napade popoldne, strokovnjakinja predlaga, da se odločite za večja kosila, bogata s hranili, ki so uravnotežena z beljakovinami, maščobami in kompleksnimi ogljikovimi hidrati. To vam bo pomagalo, da boste dlje časa čutili sitost. Če vas želja po sladkorju napade ponoči ugotovite, ali ste čez dan jedli dovolj ali ste preveč izčrpani. Več dodanih sladkorjev zaužijete, bolj si želite sladkorja, zato je priporočljivo, da ga v svoji prehrani čim bolj omejite.

Prav tako je obroke priporočljivo razdeliti tekom celotnega dneva. Pri vsakem obroku zaužijte beljakovine, zelenjavo, zdravo maščobo in polnozrnate ogljikove hidrate ali škrobnato zelenjavo za optimalno sitost ter ravnovesje sladkorja v krvi. Ključnega pomena je tudi ohranjanje zadostne hidracije, saj lahko včasih žejo napačno interpretirate kot lakoto, kar vodi v željo po hrani. 

Vir: yahoo.com

Preverite še video: Prehranska strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o rastlinski prehrani

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?