Za anksioznostjo, ki je lahko posledica kemijskih reakcij v možganih, osebnosti, genov in/ali travmatičnih življenjskih dogodkov, trpi ogromno ljudi, samo 36% pa se jih tudi primerno zdravi. Včasih niti ne vemo, da je ta motnja vzrok naših težav ...
Se prepoznate v čem od naštetega?
1. Pretirana zaskrbljenost
Tu ne gre le za skrb, ki je vezana za vaše ljubljene in na pomembne situacije. Če ogromno časa in energije namenjate skrbi za stvari, ki v resnici ne igrajo veliko vloge v vašem življenju, in če vas misli, prežete s skrbmi, redno prevevajo v obdobju šestih mesecev, potem je precej možno, da trpite za generilizirano anksiozno motnjo, pravijo strokovnjaki in svetujejo obisk zdravnika.
Preberite: 3 vprašanja, ki si jih zastavite, kadar ste zaskrbljeni ali anksiozni
2. Kronične težave s spanjem
Če kdaj pa kdaj ne morete zaspati ali pa se sredi noči zbudite, še ni razloga za alarm. Stres pogosto vpliva na kvaliteto našega spanca. V kolikor pa več dni zapored nemočno ležite v postelji in celo noč premlevate o stvareh, ki so se ali pa se lahko zgodijo ter vas navdajajo skrbi, ne da bi zatisnili oko, pa je to lahko pokazatelj anksioznosti.
3. Nenavadne fobije
Strah je človeški instinkt, ki nas obvaruje pred nevarnostjo. Toda nekateri strahove, ki jih imenujemo fobije, nimajo racionalnega razloga za preplah, niti nas ne obvarujejo pred nevarnostmi. Takšne fobije nam lahko resno zagrenijo življenje. Na primer: strah pred mostovi, javnim nastopanjem ali pa da vam bodo odpadle roke. Tovrstne ekstremne fobije so lahko znak resnejših motenj in je dobro, da zanje poiščete ustrezno strokovno pomoč, na primer v obliki psihoterapevta.
4. Nenehna napetost v mišicah
Kadar smo pod stresom, se naše psihološke reakcije manifestirajo v telesu … Vsak se kdaj zaloti, kako stiska pesti ali pa tišči skupaj čeljust. Če se to zgodi kdaj pa kdaj, je povsem normalno. Nenehna napetost v mišicah, po drugi strani, pa ima lahko negativne posledice na vaše zdravje – poleg tega, da vas fizično utrudi, je življenje v stanju nenehne pripravljenosti lahko zelo nelagodno. Če se vam zdi, da je tovrstne fizične reakcije težko kontrolirati, se pogovorite z zdravnikom.
5. Panični napadi
Panični napadi nas med vsemi znaki anksioznega vedenja navdajajo z največ strahu. Če napada še nikdar niste doživeli, si ga le stežka predstavljate, tisti, ki so ga preizkusili na lastni koži ali pa opazovali človeka, ki je imel napad, pa ga opisujejo na zelo podoben način. Gre za silne občutke panike in strahu, ki otežijo dihanje, kar spremlja še bolečina v prsih, poveša se naš srčni utrip, lahko se začnemo potiti ali pa nas oblije mrzlica. Ljudje imajo ob napadu zelo realen občutek, da bodo umrli.
6. Perfekcionizem - (pre)velika potreba po redu
Ne morete nehati s postavljanjem knjig v pravo zaporedje? Na polici v trgovini sami od sebe začnete urejati produkte po velikosti? Kaj naprej premikate papirje na pisalni mizi v želji, da bi jih spravili v popoln red? Če vas prevevajo misli oziroma vas nekaj sili v akcijo, ki jih ne morete nadzorovati, imate po vsej verjetnosti obsesivno kompulzivno motnjo, ki prav tako spada med anksiozne motnje.
7. Neprestani dvom vase
Povsem naravno je, da kdaj pa kdaj dvomimo vase … dokler to ne postane glavna okupacija našega vsakdana. Če so se kar na lepem pojavili dvomi o nečem, kar vam veliko pomeni, je to lahko znak, da imate eno izmed oblik obsesivno kompulzivnega vedenja. Primer: novoporočenec se vse od poročne noči dalje kar naprej sprašuje, če zares ljubi svojo izbranko.
8. Nenehno vznemirjenje
Ta oblika motnje je še posebej pogosta pri otrocih in mladih, oziroma se jo hitro odkrije. Načeloma je zaskrbljujoča, če ima oseba občutek ujetosti, nenehno deluje nemirno, se konstantno premika, oziroma, kot radi rečemo ''ne zna biti pri miru''. Če se tovrstno vznemirjenje v vedenju manifestira dlje časa - več kot pol leta, potem je potreben obisk zdravnika, saj gre lahko za 'stranski produkt' anksiozne motnje.
9. Težave s koncentracijo
Težave s koncentracijo so pogosto spremljevalke ADHD, motnje pozornosti z motnjo koncentracije in hiperaktivnostjo, lahko pa so tudi pokazatelj anksiozne motnje. Če se pogosto ne morete zbrati, je to lahko znak globljega zdravstvenega problema, zato je dobro obiskati zdravnika.
Prirejeno po: Power of positivity
Preberite še:
Kaj sprozi socialno anksioznost in kaksni so njeni znaki
Kako lahko sport pomaga pri anksioznosti
8 sprememb v prehrani, ki pomagajo obvladati anksioznost