TAKO se depresija odraža v vsakdanjem življenju: 9 znakov, ki jih marsikdo podcenjuje

31. 7. 2023
Deli
TAKO se depresija odraža v vsakdanjem življenju: 9 znakov, ki jih marsikdo podcenjuje (foto: Profimedia)
Profimedia

Depresija se opredeljuje za osebnostno motnjo razpoloženja. Ljudje večkrat zmotno mislijo, da se jo da hitro prepoznati, toda vedno temu ni tako.

Nekateri ljudje, ki se spopadajo z depresijo se soočajo z bolj specifičnimi lastnostmi, pri drugih pa vedno ni očitna že na prvi pogled.

Kako se depresija lahko prepozna v vsakdanjem življenju?

Glasba ima na vas drugačen vpliv

Eden izmed manj običajnih znakov depresije se izkaže pri glasbi. Morda nimate več želje po poslušanju glasbe, čeprav ste včasih v tem uživali. Ne morete več poslušati žalostnih pesmi, ker vas spravljajo v jok, ali pa ne morete poslušati optimistične glasbe, ker se vam zdi dolgočasna.

Po spanju se ne počutite sveže

Lahko spite 12 ur, pa se še vedno zbudite utrujeni in nenaspani. Podobno je po popoldanskem spancu, ki naj bi deloval okrepčilno, toda ob prebujanju se počutite povsem povoženo.

Manj se smejite kot ste se včasih

Ne spomnite se, kdaj ste se nazadnje smejali do solz ali se niste mogli zadržati, da se ne bi smejali. Če gledate film, ki se vam je včasih zdel smešen, se vam zdaj zdi nekako neumen in se ne spomnite, zakaj vam je bil sploh kdaj všeč.

Hitreje ste razdražljivi

Razdražljivost gre v korak z jezo in je diagnostično merilo za depresijo, vendar se ga večina ljudi običajno ne zaveda.  Če vas hitro ujezi kar počne partner, niste zadovoljni v družbi, hitro pa vas vznemirijo in brez razloga razburijo tudi vaši otroci, je to lahko še ena rdeča zastavica.

Spreminja se vaš odnos s hrano

Za mnoge ljudi, ki se soočajo z depresijo, hrana izgubi svojo privlačnost in nima več tako odličnega okusa. Za druge postane hrana edina rešilna bilka v njihovem dnevu in predstavlja eno izmed redkih svetlih točk. Običajno ljudje s slednjo skrajnostjo trpijo za atipično depresijo.

Bolečine telesa so vsakodnevna stalnica

Ves čas vas bolijo hrbet, sklepi, vrat ali glava ali pa imate nemiren želodec. Nenehno čutite bolečine in se ne počutite dobro, toda ni nekega zunanjega vzroka zakaj je temu tako.

Zmanjšana ustvarjalnost

Vsak človek ima svoj dar skozi katerega lahko izraža svojo ustvarjalnost. Ne glede na to kje so vaše močne točke ustvarjalnosti, se zdi, da so vaši ustvarjalni sokovi usahnili in ne morete razumeti, kako ste bili včasih polni navdiha.

Želja po spolnosti se je drastično zmanjšala

Mnogi ljudje, ki imajo nižji spolni nagon, čemur botrujejo tudi na primer različne življenjske situacije kot je na primer rojstvo otroka, ki se je zgodilo pred kratkim, so vajeni, da se momentalno manj zlahka vzburijo, kot so se nekoč. Toda pri depresiji je drugače, saj ne razumete in nimate več potrebe po spolnosti, čeprav ste jo včasih lahko tudi oboževali.  

Opuščate vidike svojega življenja, ki so vam bili nekoč pomembni

Morda ste bili vedno navdušeni nad fitnesom, zdaj pa menite, da je preživljanje časa z vadbo brez pomena. Ali pa ste se včasih zabavali z ljudmi, sedaj pa se ne želite niti več družiti in podobno.  

Če se vam nekaj od tega zdi znano, je dober naslednji korak, da razmislite, ali lahko depresija pojasni nekatere vaše nedavne (ali večletne) spremembe želja, motivacije in osebnosti. Usposobljen terapevt ali psiholog lahko pomaga, da začnete dobivati pomoč, ki jo potrebujete. 

Povzeto po: yourtango.com

Preverite tudi Aktivni podkast:

V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.

Prisluhnite mu tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?