Vsak izmed nas se je verjetno kdaj v življenju že srečal z nekom, za katerega je lahko hitro ugotovil, da je egoist.
Egoiste ne razkrivajo le osebne lastnosti med katerimi je poglavitna skrb izključno za svoje interese, želje in potrebe, temveč tudi nekatera manj subtilna dejanja ter pogoste besedne fraze, ki jih uporabljajo.
Ne spreglejte:
Besedne fraze, ki so pogosto na repertoarju osebe, ki se obnaša kot egoist
1. "Jaz sem najboljši v … "
Osebe, ki imajo tako imenovan vzgib večvrednosti in občutek, da so nad drugimi, v vsakdanjih situacijah pogosto uporabljajo besedne fraze kot je: "Najboljši sem v ...". Oseba, ki deluje kot egoist, s tovrstno izjavo v prvi vrsti krepi občutek svoje vehementnosti, v drugi vrsti pa jo uporabi kot sredstvo za omalovaževanje drugih.
2. "Ne vem"
Kljub temu, da besedna zveza ne vem, sama po sebi nima negativne konotacije, lahko deluje negativno, če je uporabljena v zlorabljenem kontekstu. Osebe, ki delujejo egoistično, jo lahko namreč pogosto uporabijo za izogibanje odgovornosti in tematik, ki jih niso všeč, tako, da jih s to frazo zaključijo. Prav tako lahko s tem zavrnejo tiste, ki jih imajo za manj vredne od sebe.
3. "To mi ljudje vedno pravijo"
Ta izjava se običajno nanaša na pripombe, pohvale in komplimente o sposobnostih, s katerimi egoist svojo večvredno sliko o sebi potrdi z mnenji okolice. Ko nekdo nenehno poudarja, kako ga drugi ljudje hvalijo, vas poskuša prepričati o svoji vrednosti in vplivati na to kakšno mnenje si boste ustvarili o njem.
4. "Samo iskren sem"
Besedna zveza samo iskren sem, je lahko uporabljena tako v dober, kot slab namen. V nekaterih primerih je iskrena pripomba dobronamerna, medtem, ko v drugih primerih egoist svoje namene lahko zgolj zlorabi pod pretvezo iskrenosti. V tem primeru jo je mogoče prepoznati tako, da je uporabljena kot krinka za obsojanje in zaničevanje, prav tako v tem primeru ni koristna in nikomur v pomoč.
5. "To je bila moja ideja"
Med pogostimi besednimi zvezami, ki jih lahko izrekajo osebe, ki so egoistično naravnane, je tudi "To je bila moja ideja." To se lahko dogaja tako v delovnem okolju, kot tudi v prijateljskih ali podobnih odnosih. S tem si pripisujejo zasluge za ideje in pobude, čeprav v resnici večkrat sploh niso njihove.
Vir: krstarica.com
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"