Jokanje je katarzično. Pomirja nas, pomaga lajšati bolečine in izboljša razpoloženje. V japonski kulturi je terapija z jokom ali ruikatsu (iskanje solz) pogosta praksa, ki se uporablja za spodbujanje dobrega počutja.
Obstaja paradoksalen rek: "Ljudje, ki jokajo, so srečnejši ljudje."
Sprva se zdi, da nima velikega smisla. Ljudje običajno jočejo, ko so žalostni, in žalostni ljudje niso srečni. No, da bi razumeli ta rek, moramo razumeti funkcijo joka in solz, saj ni vsak jok enak. Ljudje jočemo iz več razlogov: žalosti, veselja, bolečine, komunikacije, reakcij okolja, kot so alergije, včasih pa celo iz manipulativnih razlogov.
Preberite še:
- 11 manj znanih znakov depresije (ki ste jih morda spregledali)
- Zakaj bi se pred spanjem morali izogibati pitju vode?
Vrste solz
Glede na namen, delovanje in čustveno stanje ločimo tri vrste raztrganin: bazalne, refleksne in emocionalne.
Bazalne solze: Po mnenju Ameriške akademije za oftalmologijo so bazalne solze naše zaščitne solze. Služijo za zaščito oči pred umazanijo in majhnimi delci ter ohranjajo svežino. To so solze, ki nenehno mažejo naše oči, proizvajajo pa jih tudi številne živali.
Obstajajo zgodbe o slonih, ki jokajo, ko jih izpustijo iz ujetništva, ali psih, ki jokajo od veselja, ko se njihovi lastniki vrnejo domov. Na žalost te zgodbe o živalih, ki jočejo čustvene solze, niso utemeljene, temu, kar smo priča, so najverjetneje bazalne ali celo morda refleksne solze.
Živali vsekakor izražajo čustva, a po Picóju (2021) je nastajanje čustvenih solz izključno človeška lastnost.
Refleksne solze: znane so tudi kot naše takojšnje, refleksne solze, ki nastanejo kot posledica takojšnjega draženja oči, kot so dim, onesnaženje, alergije ali tujki. V primerjavi z bazalnimi solzami so v večjih količinah in so lahko videti kot prave solze.
Za razliko od bazalnih solz, ki so večinoma slane, refleksne solze vsebujejo visoko raven protiteles, ki pomagajo zaščititi oko pred okužbo.
Čustvene solze: To so človeške solze, ki se pojavijo kot odgovor na močna čustva, kot so veselje, žalost, strah ali bolečina. Kemična sestava čustvenih solz se razlikuje od drugih solz.
Hormoni, ki nam pomagajo pri soočanju s čustvenimi stanji
Ugotovljeno je bilo, da čustvene solze vsebujejo prolaktin, adrenokortikotropni hormon, lev-enkefalin, kalij in mangan. Ti hormoni nam pomagajo pri soočanju z visokimi čustvenimi stanji. Nevrotransmiter levcin enkefalin je na primer endogeni opioid, ki deluje kot naravno sredstvo proti bolečinam.
Jok med telesno ali čustveno bolečino sprošča ta hormon in nam pomaga, da se dobesedno počutimo bolje.
Leta 2017 je fotografinja Rose-Lynn Fisher objavila »Topography of Tears«, vizualno zbirko posušenih človeških solz, fotografiranih pod mikroskopom, ki prikazujejo številna stanja. V tej fascinantni zbirki je Fisherju uspelo pokazati, kako so solze žalosti in drugih močnih čustev videti zelo drugačne od bazalnih solz ali solz z vonjem po čebuli.
Namen joka
Ker smo ljudje edini organizmi, ki so pokazali sposobnost jokanja čustvenih solz, ne moremo spregledati funkcije čustvenega joka. Družbena stigma je jok preklinjala kot obliko šibkosti ali nekaj, česar se je treba sramovati ali skrivati. Vendar obstaja razlog, zakaj lahko in moramo jokati.
Jok je čustveno povezan. Povezuje nas in nam omogoča komunikacijo na globlje izrazne/čustvene načine.
Jokanje je katarzično. Pomirja nas; pomaga nam pri lajšanju bolečin in izboljšanju razpoloženja. V japonski kulturi je terapija z jokom ali ruikatsu (iskanje solz) pogosta praksa, ki se uporablja za spodbujanje dobrega počutja.
Na žalost se veliko posameznikov še vedno bori z zadrževanjem čustev, vključno z jokom. V zatiranju in razkazovanju čustev so čustvene in fizične nevarnosti.
Študija Quartane in Burnsa (2010) je pokazala, da so imeli ljudje, ki so svoja čustva potlačili, bolj izrazite odzive na sistolični krvni tlak v primerjavi s tistimi v drugih pogojih. Ta študija je pokazala tudi negativne dolgoročne učinke zatiranja čustev, ki povzročajo kardiovaskularno reaktivnost zaradi stresa.
Študija iz leta 2023, ki so jo izvedli raziskovalci iz Brigham and Women's Hospital in Harvard T.H. Šola javnega zdravja Chan je pokazala, da na zdravje črevesja vpliva tudi zatiranje čustev. Analiza je pokazala, da so imeli ljudje, ki so svoja čustva potlačili, manj raznolik črevesni mikrobiom, kar je vodilo v druga kronična stanja (Ke et al., 2023). Dokazi o škodljivih učinkih na jetra (Chida et al., 2006), zdravje ščitnice (Ciubotaru, 2022), možgane (Katsumi et al., 2020) in delovanje mišic ter bolečine v spodnjem delu hrbta (Burns et al., 2012) so tudi priznan.
Kaj če ne morem jokati?
Tukaj morate upoštevati, če imate težave z jokom:
- Zdravila. Nekatera zdravila lahko utišajo čustvena stanja, kar zelo oteži funkcijo joka.
- Zdravstvena stanja. Zdravstvena stanja, kot je Sjogrenov sindrom, napadajo žleze, ki proizvajajo solze.
- Osebna stigma, povezana z jokom. Kaj povezujete z jokom? Ali obstajajo potlačena čustva, ki so ustvarila dodatno blokado?
- Pomen prostora. Ustvarjanje fizično in čustveno varnega prostora, kjer si lahko dovolite, da ste ranljivi, vam lahko pomaga.
- Ne silite. Bolj kot pritiskaš, bolj se upiraš. Ne poskušajte se prisiliti v jok. Začnite z beleženjem in raziskovanjem kakršnih koli čustev, ki bi se lahko pojavila, in si dovolite čutiti, ne da bi vas blokirali.
Preberite še:
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"