Laž ima kratke noge, pravijo. Vendar je to verjetno odvisno tudi od tega, kako uspešen je posameznik pri laganju.
Toda kako odkriti, da nekdo laže? To sta se spraševala tudi strokovnjaka na področju psihologije Dr. Christian L. Hart in Dr. Drew A. Curtis.
Med raziskovanjem za knjigo "Veliki lažnivci: Kaj nam psihološka znanost pove o lažeh in kako se lahko izognete prevaram," sta več kot 200 udeležencem, ki so se opredelili za običajne lažnivce, dala nalogo, da opišejo strategije s katerimi so uspešni pri laganju.
Ne spreglejte:
- Koliko politikov je psihopatov? Bi zamenjali mesto s politikom?
- Ob njih zaledeni kri v žilah: 3 strupene navade, ki jih izjemno toksične osebe najprej skrivajo
- Ko laži postanejo del vsakdana: Po TEM obnašanju boste prepoznali patološkega lažnivca
Katere so najpogostejše strategije, ki jih uporabljajo uspešni lažnivci?
1. Vzpostavitev očesnega stika
Skupina udeležencev je povedala, da z osebo kateri lažejo, poskušajo vzpostaviti in ohraniti očesni stik. Ena oseba je zapisala: »Ko lažem, gledam v oči.« Drugi so opisali podobne taktike za ohranjanje očesnega stika ali pa so pripomnili, da se med laganjem izogibajo gledanju stran od človeka.
2. Nadzor obrazne mimike
Udeleženci so poročali tudi, da z nadzorovanjem in manipulacijo svoje obrazne mimike prikažejo verodostojen izraz. Prav tako si prizadevajo, da se na njihovem obrazu ne pojavi izraz strahu ali presenečenja. »Preprosto poskušam ohraniti zaupanja vreden izraz na obrazu,« je poročal eden izmed sodelujočih.
3. Mirno in samozavestno obnašanje
Ljudje so glede uspeha pri laganju zapisali, da med laganjem skušajo ohraniti običajno vedenje. Delujejo v smislu, kot, da ni nič narobe ali drugače. Namerno nadzorujejo tudi pretirane kretnje rok in nog, ter si prizadevajo ohranjati normalne gibe telesa.
4. Uspeh igrajo tudi čustva
Tudi čustvenost prepriča v uspešno laž in pogosto doprinese k prepričanju, da je oseba iskrena. Marsikatera oseba, ki je lagala, je igrala na noto pretiravanja s čustvenostjo, na primer s pretvarjanjem, da je razburjena ali da joka.
5. Obvladovanje tona in višine svojega glasu
Udeleženci preizkusa so poročali o prizadevanjih, da so ob lažeh spremenili in obvladali ton svojega glasu ali višino glasu, da je bil glas na primer resnejši in da se višina glasu ni pretirano dvignila.
6. Pomemben ključ se skriva v podrobnostih
Osebe, ki so spretne v laganju si prizadevajo obvladovati količino ali naravo podrobnosti in dejstev, ki jih delijo. Pri tem zadržijo ključne informacije ali včasih v želji po večji prepričljivosti dodajo podrobnosti.
Kako na preprost način prepoznati lažnivca?
Lažnivca ni vedno preprosto prepoznati, toda pri tem lahko pridejo v poštev tehnike, s katerimi je lažje prepoznati laži. Ena od strategij je, da potencialnega lažnivca pripravimo do tega, da govori in poda več informacij. Več kot oseba govori, več podrobnosti lahko dobimo in preverimo.
Drug izmed načinov je, da lažnivca čez nekaj časa ponovno vprašamo o tem kar je povedal prvič. Če na primer oseba trdi, da je sodelovala pri velikem projektu, počakajte teden dni in jo potem povprašajte, da ponovi svojo različico dogodkov. Lažnivci namreč pogosto v eni zgodbi povedo drugačne podrobnosti kot v drugi.
Vir: cnbc.com
- Preberite tudi: "Bivša je z lažnivo objavo na socialnem omrežju uničila moje življenje. Na žalost niti prijatelji ne verjamejo, da sem nedolžen" (osebna stiska)
Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?