Čeprav naj bi laž veljala za del človekove narave, se lahko strinjamo, da nekateri ljudje občutno več lažejo kot drugi.
Če ste se kdaj znašli v kakšni situaciji, ko ste se spraševali o iskrenosti osebe na drugi strani, pa naj si bo to prijatelj, partner, sodelavka ali kdo drug, ste najbrž razmišljali o tem, kako neprecenljivo bi bilo, da bi v trenutku izvedeli, ali oseba laže ali govori resnico.
Ne spreglejte:
Kateri pokazatelji pomagajo razkriti laž?
Kljub temu, da so nekateri ljudje izvrstni lažnivci, določeni subtilni znaki lahko razkrijejo, kdaj se kdo laže. Nekdanji svetovalec FBI in psiholog Paul Ekman trdi, da je laž mogoče odkriti že v pičlih dveh sekundah, če vemo na kaj je potrebno položiti pozornost. Čeprav ne gre posploševati, določeno vedenje in znaki razkrivajo lažnivca. Kateri so med njimi?
Mimika obraza in govorica telesa
Eden izmed najbolj nazornih pokazateljev, ki razkrivajo laži je mimika obraza. Bodite pozorni na zelo hitre, nenamerne izraze na obrazu, ki se lahko pojavijo v delčku sekunde in marsikaj razkrijejo. Če nekdo na primer želi prikriti strah ali jezo, se lahko na njegovem obrazu za trenutek razkrijejo prava čustva, preden se obraz vrne v nevtralno stanje.
Poleg obraza pa je potrebno pozornost položiti še na celotno govorico telesa. Dodatni znaki, ki odkrivajo, da nekdo nekaj skriva, so lahko tudi prekrižane roke, izogibanje očesnemu stiku in nenaravno umirjanje telesa.
Laž razkrivajo tudi besede
Analiza jezikovnih in govornih vzorcev je poleg mimike obraza in govorice telesa ključnega pomena pri odkrivanju laži. Ekman priporoča, da ste pozorni na ljudi, ki ponavljajo vprašanja, na katera bi morali odgovoriti. Slednje lahko pomeni, da želijo pridobiti na času, da lahko vmes razmislijo in sestavijo odgovor.
Tudi dolgi in zapleteni odgovori so pogosto znak, da oseba nekaj prikriva. Na drugi strani pa so kratki in jedrnati odgovori običajno bolj verodostojni. Besede, ki jih oseba uporablja, prav tako lahko razkrijejo laž. Če na primer uporablja izraze kot so: »iskreno povedano« ali »zaupaj mi«, to večkrat pomeni, da želi sogovornika prepričati o nečem, kar morda sploh ni res.
Obrambni mehanizmi in preusmerjanje pozornosti
Ko se posameznik znajde v situaciji, ko laže, se pogosto odzove z obrambnimi mehanizmi. Eden pogostih pokazateljev je pretiravanje glede resničnosti svojih trditev. Ekman poudarja, da je ena izmed pogostih tehnik, ki jih uporabljajo lažnivci ta, da preusmerjajo pogovor na drugo temo ali se skušajo izogniti odgovoru na postavljena vprašanja.
Pogosto se zgodi tudi to, da se oseba, ki laže, poskuša fizično zaščititi, na primer z odmikom od sogovornika, tako, da prekriža roke ali noge ali se prične nezavedno popravljati. Pri tem pa ne gre zanemariti niti uporabe humorja ali sarkazma, ki se ju lažnivci prav tako pogosto poslužujejo, saj na tak način zmanjšajo napetost.
Vir: kafe.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?