MANIPULATOR bo v vas vzbudil krivdo na te 3 načine: zaradi njegovih iger boste tudi sami postali toksični

11. 8. 2024
Deli
Vzbujanje občutkov krivde v drugih je ena izmed najpogostejših taktik manipulacije, ki jo uporabljajo manipulativne osebe. (foto: Instagram @randibananas (Posnetek zaslona))
Instagram @randibananas (Posnetek zaslona)

Vzbujanje občutkov krivde v drugih je ena izmed najpogostejših taktik manipulacije, ki jo uporabljajo manipulativne osebe.  

S tovrstno tehniko zavajanja v prvi vrsti odvrnejo pozornost od sebe in svojih dejanj ter jo preložijo na druge. V kolikor se znajdete v takšni situaciji bodisi v partnerskem, poslovnem ali prijateljskem odnosu, je v prvi vrsti pomembno zavedanje, da takšen odnos lahko dolgoročno povzroči škodljive posledice na psihološki in čustveni ravni, ki še zdaleč niso nedolžne. Še zlasti ne, ker se lahko zaradi dolgotrajnega vpliva manipulativne osebe tudi tako imenovana žrtev v strupeni dinamiki odnosa prične vesti škodljivo.

Ne spreglejte:

Nekaj primerov, ko žrtev manipulacije postane toksična:

1. V izogib prepiru, se pretvarja, da je vse v najlepšem redu  

Eden izmed primerov, ko se žrtev manipulacije prične vesti toksično je primer, ko manipulativni partner želi, da gresta skupaj na večerjo z njegovimi poslovnimi partnerji. Četudi partnerici v resnici ni do tega, se v izogib prepiru in žolčnim razpravam, strinja z skupno večerjo. V tem primeru torej ni iskrena in v stiku s svojimi resničnimi željami glede dane situacije, temveč se pretvarja in laže sebi ter partnerju.  

2. Navada postane, da je preprosteje lagati kot povedati resnico  

Manipulativna oseba je v odnosu pogosto zelo nezaupljiva in ne verjame povedanemu, četudi oseba na drugi strani govori resnico. Na račun tega se marsikomu zdi lažje preprosto lagati kot povedati resnico. To lahko ponazorimo s primerom, ko eno izmed oseb v partnerskem odnosu pokliče sorodnik in se dogovorita za obisk. Ker ji partner ne bi verjel, da je bil to le obisk sorodnika mu ta obisk raje prikrije in se izgovori, da je celoten dan preživela doma.    

3. Občutek krivde zaradi svojega uspeha  

Pogosti čustvi, ki vodita manipulativne osebe sta zavist in nelagodje ob  uspehu drugih, četudi je to oseba s katero so v romantičnem razmerju. Tovrstno vedenje lahko prepoznate tako, da toksična oseba v razmerju ni zmožna sprejeti tujega uspeha, kot je na primer nenadna povišica v karieri, četudi se je to pripetilo osebi s katero je v partnerstvu.

V izogib ljubosumju in jezi, lahko druga oseba namesto, da bi delila svoj uspeh, le tega raje skrije, kar je še ena izmed škodljivih potez, ki lahko pridejo v navado osebi v odnosu, ki sicer v prvi vrsti ni manipulativne narave.  

Če ste pri sebi opazili tovrstna vedenja, se je dobro zavedati, da tudi nedolžne laži škodujejo zdravi dinamiki partnerskega odnosa. V kolikor ste v manipulativnem odnosu, pa premislite, zakaj vztrajate in če je to res tisto kar si želite. 

Povzeto po: kafe.rs

Morda bi vas zanimal še podkast s psihoterapevtom:

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković