Najpogostejše napake vzgoje, ki se jih starši ne zavedajo

28. 2. 2018
Deli
Najpogostejše napake vzgoje, ki se jih starši ne zavedajo (foto: profimedia)
profimedia

V želji, da bi otrokom dali vse in jih osrečili, včasih storimo ključne napake, ki ne prinesejo vedenja, ki si ga želimo. Preverite, ali ste storili kaj od naslednjega.

  • Otrok ima preveč izbire. Prav je, da otroku pustite odločati o nekaterih stvareh, vendar tudi tu postavite mejo. Ne dopustite 10 možnosti, ampak dajte na izbiro le dve ali tri. Za kosilo na primer ponudite dve različni možni jedi, pri oblačilih mu dajte več svobode (vendar ne preveč), ko se odloča, kaj bi počel v prostem času pa naj med ponujenimi možnostmi zagotovo ne bo lenarjenja. Tako boste izboljšali koncentracijo, saj je lažje izbrati med manj možnostmi, kar velja tudi za nas.

  • Ne podkupujte. Ko od otroka zahtevate, da se obleče, vas drži za roko, pospravi za sabo in podobne stvari, ne obljubljajte majhnih nagrad. Takšna dejanja mora početi, zato mu ne dajte misliti, da bo zanje vedno nekaj dobil. Razvajanje prihranite za trenutke, ko se otrok potrudi, vam pomaga, je izjemno priden …

  • Ne skušajte osrečiti s kupovanjem daril. Vsak je sam odgovoren za svoje počutje in enako velja za otroke. Če se dolgočasijo, jim predlagajte aktivnosti, ki jih lahko počnejo. Če ne želijo nič od naštetega, se jim ne trudite ustreči za vsako ceno, ampak pojasnite, da bodo za srečo morali kaj postoriti tudi sami. Ponudili ste jim igre, ki jih bodo razveselile, če jih ne želijo, pa naj predlagajo, kaj bi lahko počeli. Spodbujajte jih k temu, da se zaposlijo sami.

  • Ne natrpajte urnika z veliko aktivnostmi. Dobro je, da otrok preizkusi različne športe in druge dejavnosti ter se odloči, kaj mu je všeč. Vendar to ne pomeni, da vsak dan načrtujete dve aktivnosti, ki ga bodo le izčrpale, poleg tega se ne bo moral osredotočiti na čisto vse. Dve ali tri stvari so čisto dovolj (odvisno, kolikokrat tedensko jih obiskuje). Nekaj časa pustite tudi za družinske izlete, ki bodo dobro vplivale na celo družino.

  • Ne bodite preveč kritični, ko otrok naredi napako. Kot otrok se prvič soočimo z veliko stvarmi. Naučiti se moramo, kako svet deluje, kakšna so pravila obnašanja, kaj se sme in kaj ne … Prav tako še nimamo razvitega kritičnega mišljenja. Tega se spomnite, ko bo otrok nekoga udaril ali storil drugačno napako. Ne povzdigujte glasu, ampak mu razložite, zakaj dejanje ni sprejemljivo in kako bi moral ravnati. Tudi sami ste bili nekoč otroci, ki se skoraj vsak dan soočijo z nečim novim.

  • Ne varujte otroka pred lastnimi posledicami. Vsi poznamo starše, ki vedno pojasnjujejo dejanja svojih otrok in nikoli ne dopustijo, da bi se opravičili ali popravili storjeno. Tako se otroci ne bodo nikoli naučili sprejeti posledic. Vodila jih bo miselnost, da lahko počnejo karkoli, saj nikoli ne odgovarjajo za svoja dejanja. Ko bodo starejši, boste takšno dejanje obžalovali, saj bodo slej ko prej morali popraviti svoje napake in odgovarjati.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"