Je tudi vam nelagodno v temi? Preverite, kako si lahko pomagate.
Strah pred temo ali niktofobija je intenziven občutek nelagodja v temnih prostorih ali takrat, ko se zmrači. Za tem stanjem trpi več milijonov ljudi, zlasti otrok in starejših posameznikom.
Kako prepoznati niktofobijo?
Simptomi se razlikujejo in so lahko bolj blagi ali pa intenzivni, reakcije pa so lahko duševne in fizične. Blažji simptomi pri otrocih so navadno kričanje, jok in izražanje strahu.
Pri odraslih pa so pogostejši drugi simptomi. Med najpogostejše sodijo:
- Omotica
- Občutek šibkosti
- Slabost
- Pospešen srčni utrip
- Tresenje
- Povečano potenje
- Plitko dihanje
- Težave z dihanjem
Ljudje, ki se bojijo teme, se morda izogibajo družabnim dogodkom, ki se dogajajo v temi, ali izhodom ven, ko vedo, da bodo morali domov, ko se zmrači. Ko se znajdejo v temnem prostoru, ga bodo želeli čim prej zapustiti.
Simptomi se lahko pojavijo že ob misli na temo. Posamezniki z niktofobijo lahko občutijo tudi močan strah vsak dan, ko vedo, da se mrači, lahko pa jim je tudi nerodno zaradi fobije.
Kaj je vzrok strahu pred temo?
Fobije pogosto nimajo jasnega vzroka. Včasih se lahko pojavijo zaradi določenega travmatičnega dogodka, včasih pa nanje vpliva sama vzgoja in družba. Nekateri otroci se strahu "naučijo" od staršev, pri nekaterih pa točen vzrok sploh ni znan.
Ali je niktofobijo možno pozdraviti?
V kolikor strah pred temo ovira vaše življenje je priporočljivo, da poiščete moč. Samo zdravljenje je odvisno od vsakega posameznika, načeloma pa je situacijo možno vsaj omiliti s pomočjo strokovnjakov.
Najpogosteje se priporoča psihoterapija, s pomočjo katere boste najprej odkrili vzrok svoje fobije, nato pa se osredotočili na odpravljanje.
Vir: n1info.hr
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?