Težko otroštvo ni nekaj, kar bi bilo mogoče preprosto definirati, vendar pa lahko izkušnje v prvih letih življenja močno vplivajo na kasnejša življenjska obdobja.
Od težav z zaupanjem do ugajanja drugim – posamezniki, ki so odraščali v disfunkcionalnih družinah, lahko razvijejo številne značilnosti, ki lahko škodujejo njihovim odnosom z drugimi v obdobju odraslosti.
Ne spreglejte:
- Skupna jim je ena lastnost: tretjina bolnikov z rakom pred diagnozo naredi TO
- Kdo so OTROCI USODE? Če ste rojeni na TA datum v mesecu, ste …
Tukaj je nekaj značilnosti, ki kažejo, da nekdo ni imel brezskrbnega otroštva.
Nizka samozavest
Ko starši nenehno ignorirajo dosežke svojih otrok ali jih vztrajno kritizirajo, lahko to zmanjša njihov občutek samozavesti. Težko vidijo svoje močne strani, kar vodi v dvom in negativen pogled nase.
Ko otroci nenehno slišijo kritike glede svojega vedenja, začnejo te kritike internalizirati. To vodi do nizke samozavesti in stalnega prepričanja, da niso dovolj dobri.
Težave z zaupanjem
Morebitne izdaje ali nedoslednost v odnosih iz otroštva lahko povzročijo trajne težave z zaupanjem. Ljudem je lahko težko verjeti, da je drugim res mar zanje, zato nenehno dvomijo o namenih ljudi v svojem družbenem krogu. To lahko vpliva tudi na romantične odnose.
Težave pri vzpostavljanju odnosov
Ko se ljudje bojijo ranljivosti, izhajajo pa iz nestabilnih odnosov, postanejo previdni. Ne morejo se popolnoma odpreti in vzpostaviti globokih vezi z drugimi. Strah, da bodo ponovno ranjeni, jih sili, da skrivajo svoje prave občutke, kar ustvarja oviro za smiselne odnose.
Izogibanje konfliktom
Izogibanje konfliktom postane način za lastno zaščito. Trudijo se izogibati prepiru, tudi če to pomeni zanemarjanje lastnih potreb. Če je oseba imela burno otroštvo s pogostimi prepiri med starši, se bo verjetno bala konfliktov v odnosih.
Težave pri postavljanju meja
Če otrokove meje niso bile spoštovane ali razumljene v zgodnjem otroštvu, jim bo težko reči „ne“ ali izraziti svoje potrebe v različnih življenjskih situacijah. Ta boj pogosto izhaja iz tega, da ne vedo, kako postaviti mejo med tem, kar je prav in kaj ni.
To lahko vpliva na odnose, delo in še veliko več. Vendar pa lahko s podporo, kot je terapija, razvijejo veščine postavljanja jasnih meja, kar pripomore k bolj uravnoteženemu življenju in bolj zdravim odnosom.
Vir: index.hr