Se vam včasih zdi, da nosite bolečino, ki v resnici ni vaša? Morda ste neko travmo prevzeli od svojih prednikov.
Sodobne raziskave kažejo, da travma, ki so jo doživeli naši predniki, ne vpliva samo nanje. Ta se lahko prenaša tudi na prihodnje generacije.
Kaj je epigenetika?
Gre za znanstveno področje, ki raziskuje, kako naše okolje vpliva na naše gene, pri čemer se samo zaporedje DNK ne spreminja, temveč se spreminja način, kako ga beremo in uporabljamo.
Predstavljajte si, da je vaše življenje kakor nekakšna knjiga. Vaš DNK je nespremenljiva abeceda, zapleti (ki jih oblikujejo vaše izkušnje) pa se lahko spremenijo.
Travma lahko torej povzroči določene zaplete, ki ne spremenijo samega DNK ("abecede"), lahko pa spremenijo način izražanja vašega DNK, kar vpliva na vaše razpoloženje, reakcije, zdravje, način razmišljanja in odnose.
Kako sta povezana okolje in genetika?
DNK nadzoruje delovanje vsake celice v vašem telesu, zato tudi vsaka epigenetska sprememba vaših genov lahko spremeni delovanje celic.
Strokovnjaki odkrivajo, da se te spremembe morda celo dedujejo iz generacije v generacijo preko genskega materiala. To pomeni, da okoljski dejavniki, kot je stres, lahko vplivajo ne samo na vaše zdravje, ampak tudi na zdravje vaše družine in potomcev.
Epigenetika je kot knjižnica, kjer so knjige vaš DNK. Vsaka knjiga se ne bere hkrati in okoljski dejavniki, kot so prehrana, stres ali podpora, delujejo kot knjižničarji, ki odločajo, katere knjige (geni) bodo odprte in prebrane.
Ko doživljate visok stres, je kot da bi nenehno brali knjige o »stresu«, kar lahko vpliva na vaše zdravje. Vendar tako kot lahko v življenju izberemo novo knjigo, tako lahko naredimo spremembo tudi v nas.
S spreminjanjem dejavnikov, kot je psihoterapija ali bolj zdrav način življenja, lahko spremenimo, katere »knjige« beremo. Naš DNK se ne spremeni, lahko pa vplivamo na to, kateri deli so aktivni.
Kako se družinske travme prenašajo z genetiko?
Ameriško psihološko združenje opisuje travmo kot čustveno reakcijo na vznemirljiv dogodek, kot je nesreča ali naravna katastrofa. Ta reakcija se lahko takoj pokaže kot šok in zanikanje, kasneje pa kot čustvena nestabilnost, napeti odnosi ali fizični simptomi.
Medtem ko se naš um poskuša izogniti bolečim spominom in jih potlačiti, najnovejše raziskave kažejo, da učinki travme presegajo prvotni dogodek in se lahko celo prenesejo na naslednje generacije.
Ta koncept, znan kot »medgeneracijski prenos učinkov travme«, je bil prvič prepoznan v študijah, ki so vključevale ljudi, ki so preživeli nizozemsko lakoto in holokavst.
Omenjene študije so pokazale, da lahko travmatične izkušnje, kot so stres, lakota ali vojna, vplivajo na izražanje naših genov in tako vplivajo na naše potomce. Travma ne spremeni našega DNK, lahko pa usmerja, kateri geni se aktivirajo ali deaktivirajo.
Ko posameznik doživi travmo, se lahko njegovo telo prilagodi tako, da prilagodi samo izražanje genov. Nekatere od teh sprememb se lahko prenese na potomce.
Kljub temu, da lahko omenjeno prilagoditev podedujemo, to še ne pomeni, da so te spremembe dokončne. Tudi sami jih lahko spremenimo z lastnimi življenjskimi izkušnjami in dejanji.
Vloga epigenetike pri obravnavanju generacijske travme
Epigenetika igra ključno vlogo pri obravnavi generacijske travme, saj nam pomaga razumeti, kako se lahko učinki travme prenašajo skozi generacije in, kar je najpomembneje, kako lahko ukrepamo.
Osebe, ki so preživele nasilje in zlorabo v otroštvu, prenašajo svoje travme v odraslost in pozneje. Zdi se, da so njihovi potomci izpostavljeni povečanemu tveganju za PTSM (posttravmatska stresna motnja), anksioznost, debelost in sladkorno bolezen.
Ko okoljski dejavniki ali travmatični dogodki vplivajo na vaše gene, spremembe ne vplivajo na zaporedje vaše DNK – vplivajo na to, kako vaše telo »bere« in se odziva na vašo DNK.
Epigenetika je še precej novo področje in potrebnih bo še veliko raziskav, da bi lahko dokončno dokazali, kako travme naših prednikov vplivajo na nas. Vsekakor pa je pomembno, da se zavedamo, da lahko vsako svojo notranjo stisko razrešimo, če si poiščemo ustrezno pomoč.
Vir: arkansasadvocate.com
- Preberite tudi: Varuška otrok Novaka in Jelene Đoković je za službo prestala težke teste, a plača je odlična
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?