Odnosi med starši in odraslimi otroki zelo različni. Nekateri se razumejo, medtem, ko med drugimi prihaja do različnih trenj.
Raziskava iz leta 2020 je pokazala, da je vsak četrti odrasli odtujen od svojih staršev. Razlogi za to so na različni. Med pogostimi so: toksično vedenje, razlike v vrednotah, pomanjkanje podpore in zlorabe. Večinoma se odtujijo otroci, toda družinski odnosi so zapleteni in obstaja več razlogov, zakaj se starš in otrok ne razumeta.
Kateri so po mnenju strokovnjakov pogosti razlogi, zakaj se starši in odrasli otroci ne razumejo?
Generacijska vrzel
»Eden glavnih razlogov, zakaj starši in odrasli otroci pogosto težko vzdržujejo harmoničen odnos je generacijska vrzel. Ta razkorak odraža različne izkušnje, vrednote in pričakovanja, ki so jih oblikovala različna obdobja. Starši imajo veliko znanja in modrosti, ki so jih pridobili na svoji življenjski poti, odrasli otroci pa prinašajo sveže poglede. Tovrstna nasprotujoča stališča lahko včasih povzročijo trenja, nesporazume in občutek nepovezanosti,« pravi strokovnjakinja Clare Waismann.
Nerazrešena vprašanja in različna pričakovanja
»Pogosti razlogi, zakaj se odrasli otroci in starši ne razumejo, so nerešena vprašanja in različna pričakovanja iz preteklosti. K sedanjim nesporazumom in zameram prispeva tudi pomanjkanje časa, ki bi ga namenili drug drugemu. Morda bi lahko začeli s tem, da bi posebej omenili, kaj vsakdo ceni pri drugem?«
Dr. Ruth Schimel, svetovalka za upravljanje kariere in življenja, avtorica
Izguba avtoritete
»Čeprav ste svojega otroka nekaj časa »vodili« in z njim preživljali raznolike izkušnje, se začne nov odnos, ko vaš otrok odraste. Odpuščanje in prenehanje odločanja namesto otroka, je boljši način za skrb in spodbujanje nadaljnje rasti in samozavesti,« svetuje Suzanne Geimer, ki vodi projekt Posebni angel
Nezmožnost staršev, da bi otroku dovolili odrasti
»Naloga staršev je, da pomagajo usmerjati otroka v odraslost in ga naučijo, da lahko poskrbi zase. Bistveno je, da se starš umakne in odraslemu otroku omogoči, da sam dela napake in sprejema odločitve, saj je to del odraščanja. Starši ne bodo večni. Lahko so na voljo za nasvete ali predloge, vendar jih lahko vmešavanje v življenje odraslega otroka odvrne in ustvari problematičen odnos. To pomeni: ne zaupam ti. Nisi dovolj pameten, da bi vedel, kaj je najbolje zate.«
Merle Yost, LMFT
Razširjeno helikoptersko starševstvo
»Starši, ki želijo nadzirati življenja svojih otrok, bodo običajno želeli nadzirati tudi življenja svojih odraslih otrok. Na svoje odrasle otroke gledajo kot na "mini otroke". Pričakujejo, da bi moral njihov otrok storiti to, kar bi storili ali svetovali oni, zlasti kar zadeva odnose in starševske odločitve. To se le redko zgodi, saj so otroci individualna bitja in imajo svoje cilje in vizije.«
Kathy Ramsperger, trenerka, avtorica, govornica
Nezmožnost razvoja
Dr. Patricia O'Gorman, psihologinja, govornica, avtorica uspešnic o razlogu, zakaj se starši in odrasli otroci ne razumejo pravi: »Odnosi se razvijajo in spreminjajo, pri čemer tudi odnos med starši in otroki ni izjema. Otroci preidejo iz obdobja, da v otroštvu intenzivno potrebujejo svoje starše, do tega, da jih v adolescenci še vedno potrebujejo, toda z njimi imajo drugačen odnos. Odrasli naj bi bili takrat, ko otroci postanejo samostojni.
Včasih je veljalo, da ta prehod nastopi okoli 18. leta starosti. Zdaj raziskovalci pravijo, da je to prej 30 let, pri čemer so nekateri odrasli še vedno zelo odvisni od svojih staršev tudi pozneje. Starši se pri svojih otrocih soočajo s potrebami, ki jih sami niso izkusili. Otroci se soočajo z resničnostjo, da niso tako samostojni, kot so mislili, da bodo, kar lahko vodi do medsebojnega nerazumevanja in prepirov. Kot družba šele razvijamo način opisovanja teh izzivov in potreb. Dobra novica je, da pogosto ti nesporazumi niso povezani z ljubeznijo. Odrasli otroci in starši se imajo pogosto radi.«
Vir: yourtango.com
Preverite še video: Prehranska strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o rastlinski prehrani
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?