Čeprav verjetno med nami ni nikogar, ki se ne bi kdaj malo zlagal, je drugače s patološkim laganjem. Patološki lažnivec je namreč oseba, ki ima stalno potrebo in navado lagati, manipulirati ter se pretvarjati.
Patološki lažnivci svoje laganje ne uporabljajo zgolj v redkih situacijah, s posebnim namenom, temveč je laganje del njihovega vsakdana. Čeprav se zdi, da je patološke lažnivce enostavno prepoznati, je njihovo laganje navadno odlično in ga uspešno zakrijejo. Kako veste, da ste se zapletli s patološkim lažnivcem?
Izogibanje direktnemu soočenju z vami
Ljudje, ki se nenehno lažejo, se bodo za vsako ceno poskušali izogniti soočenju z vami, ko jim boste povedali resnico v obraz. Patološki lažnivci ne spregovorijo v situacijah, ko so njihove napake ali spodrsljaji vidni. Poskušali bodo spremeniti tok situacije in krivdo zvaliti na vas.
Nenehno spreminjanje zgodb
Patološki lažnivci se ne bodo držali le enega samega stališča in zgodbe. Opazili boste, da se njihove zgodbe spreminjajo iz minute v minuto, saj poskušajo prikriti svoje napake z izgovori ali scenariji ter jih povsem prirediti tako, da je ugodno zanje.
Prikrivanje vse do najmanjših podrobnosti
Patološki lažnivci so izvrstni v skrivanju podrobnosti iz svojega življenja. So skrivnostni in zelo uspešno skrivajo še tako majhen detajl.
Izjemna manipulativnost
Patološki lažnivci so odlični v manipulaciji. Iz vas lahko z različnimi manipulativnimi tehnikami zvabijo, da rečete določenim stvarem da, četudi bi drugače rekli ne. Prav tako ste vi krivec za morebitne prepire in nesoglasja. Z vami lahko povsem mimogrede manipulirajo ter priredijo resnico in če niste vešči tovrstnega ravnanja, tega takoj niti ne opazite.
Kako se patološki lažnivci obnašajo?
- Predstavljajo se kot najboljši.
- Ne držijo svojih obljub.
- Ne zavedajo se svojih težav in ne kažejo občutka obžalovanja za svoja dejanja.
- Pogosto se prikazujejo kot žrtve.
- Verjamejo to kar govorijo, čeprav so to laži. Strah jih je soočiti se z realnostjo.
- Nimajo občutka empatije.
- Imajo težave v odnosih.
- V ozadju laganja imajo tudi kakšne druge motnje (narcisoidnost, patološko ljubosumje, agresivnost).
Pri patološkem laganju je potrebno poudariti, da ni posebnih metod zdravljenja patološkega laganja, razen če gre za kakšno drugo motnjo, ki bi jo bilo mogoče primarno zdraviti, če se oseba s tem seveda strinja, kar pa ni pogosto. Pri tem, da se težava laganja prepozna in vsaj omili, pa sta lahko v pomoč psihoterapija in podobna strokovna svetovanja.
Preberite še: Ste slabega počutja in razdražljivi? To bi lahko bil razlog
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem