Lahko jih jeste z zeljem ali mlekom, jed pa pripravljajo po vseh koncih in krajih Slovenije. Že veste, o čem govorimo?
Tradicionalne slovenske jedi zagotovo najbolje pripravijo naše babice ali mame, s tem receptom pa se je brez skrbi lotite tudi vi, saj ne bo pretežko. Pripravili bomo ajdove žgance z zeljem.
Lotimo se recepta.
Pripravite naslednje sestavine:
Žganci:
- 250 g ajdove moke
- 350 g kislega zelja
- 100 ml belega vina
- 4 žlice ocvirkov v masti
- sol
Zelje:
- 1 žlica olja
- 1 čebula
- 1 strok česna
- 1 lovorjev list in pop
Najprej pripravite zelje.
Čebulo na drobno sesekljamo in jo svetlo prepražimo na žlici olja. Strok česna sesekljamo in ga dodamo k čebuli. Pražimo dokler česen ne zadiši, nato v lonec stresemo kislo zelje.
Dodamo lovorjev list, poper in sol. K zelju prilijemo še 1 dl vina, nato pa ga pražimo 20 minut, da se zmehča. Med praženjem po potrebi dolivamo malo vode.
Potem se lotite žgancev.
V loncu zavremo 700 ml dobro osoljene vode. V lonec stresemo ajdovo moko, ki naj bo čim bolj na kupu. Ko voda zavre, pena pa prekrije vso moko, ročaj kuhalnice zapičimo v sredino ajdovega kupčka in zvrtamo 2 cm široko luknjo. Ogenj zmanjšajmo, posodo pa pokrijemo.
Ajdova moka naj se kuha 20 minut, pri tem pa pazimo, da voda ne prekipi. Medtem, ko se žganci kuhajo, v manjši ponvi raztopimo in popražimo 4 žlice ocvirkove masti. Iz lonca odlijemo večino tekočine - žgančevke. Nekaj jo prihranimo.
S kuhalnico premešamo ajdovo moko, dodamo nekaj žlic masti brez ocvirkov, nato pa postopoma dodajamo še odcejeno tekočino. Več tekočine, kot dodamo, bolj mokri in večji bodo žganci.
S kuhalnico zagrabimo nekaj mase, z vilico pa z nje v skledo nadrobimo žgance. Vsake toliko žgance v skledi zabelimo z ocvirki.
Postrezite in razvajajte svoje brbončice!
V podjetju Mercator čutimo dolžnost, da izpostavimo pomen pridelave avtohtonih, domačih in tradicionalnih sort in živalskih pasem ter njihovega ohranjanja kot del kulturne dediščine in pomemben prispevek k večji biotski raznovrstnosti na slovenskem podeželju.
Ponosni smo na raznovrstno ponudbo lokalnih izdelkov, ki jo na naših policah zasledite pod oznako Radi imamo domače s prepoznavnim rdečim srčkom, in sodelovanje z več kot 160 lokalnimi dobavitelji in 20 kmetijskimi zadrugami. Pri umeščanju domačih izdelkov v asortiman posamezne trgovine sledimo načelu lokalnosti. V okviru lokalne ponudbe tako sedaj na naših policah najdete tudi izdelke iz avtohtonih in tradicionalnih sort in pasem s prepoznavno oznako Od nekdaj naše s tradicijo.