Tek

9 zanimivih dejstev o teku, ki jih mora poznati vsak tekač

30. 3. 2019
Deli
9 zanimivih dejstev o teku, ki jih mora poznati vsak tekač (foto: Profimedia)
Profimedia

Tek je eden izmed najbolj priljubljenih športnih aktivnosti na prostem in če ste tudi sami eden/ena izmed ljubiteljev te sproščujoče aktivnosti, je dobro, da poznate teh nekaj dejstev, ki jih morda do sedaj še niste.

Ali ste vedeli, da…

1.

… vas tek naredi bolj zaželene oziroma privlačne? Raziskava je namreč pokazala, da se je kar 80% preiskovanih moških in 60% preiskovanih žensk med rednim tekom počutilo bolj privlačne.

2.

… četudi tečete zelo počasi, lahko na minuto porabite vsaj 42 kJ (10 kalorij)? Kar pomeni, da v 23 minutah pokurite tisto polovico tablice čokolade.

3.

… ima lahko materino mleko po intenzivnem teku kisel okus? Mlečna kislina, ki se proizvede med napornim treningom se absorbira v mleko in lahko spremeni njegov okus.

4.

… pri teku zunaj (namesto na tekalni stezi) porabite več zaradi zračnega upora.

5.

… imajo tekači, ki na teden v povprečju pretečejo več kot 80 kilometrov, dvakrat večjo možnost, da bodo trpeli zaradi bolezni dihal? Po drugi strani pa imajo tisti, ki tečejo 20–30 kilometrov na teden, močnejši imunski sistem in so manj nagnjeni k prehladom.

6.

… je reden tek dober za izboljšanje zdravja kosti? Raziskava je namreč pokazala, da 15–20 minut teka trikrat tedensko lahko poviša mineralno gostoto kosti.

7.

… med tekom aktivirate kar 200 mišic?

8.

… sodeč po tej raziskavi tek poveča moč delovanja možganov.

9.

… se med tekom ženske prsi premikajo veliko bolj, kot ste morda mislili? Raziskava je namreč pokazala, da prsi ne "skačejo" le gor in dol, ampak se premikajo tudi levo in desno ter navznoter in navzven, s čimer oblikujejo zapleten vzorec. Zato je tudi priporočljivo, da ženske nosijo kvalitetni športni modrček, saj na tak način preprečijo dolgotrajno poškodbo Cooperjevih ligamentov in povešenje prsi.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?