Letošnji dm tek za ženske je bil zaznamovan s številnimi zgodbami žensk, ki so s svojo udeležbo dokazale, da lahko naredijo vse in še več. Ena od njih je tudi Eda Patru, mati sedemletnih dvojčic, ki je začela teči po vstavitvi srčnega spodbujevalnika.
Predavateljica na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem se je začela ukvarjati z rekreacijo leta 2010. Predvsem zaradi zdravstvenih razlogov in priporočil zdravnika po vstavitvi srčnega spodbujevalnika.
Mati sedemletnih dvojčic Emilie in Lille se zdaj odlično počuti in s svojim zgledom spodbuja številne, ki si tega koraka ne upajo narediti.
"Teči sem začela pred štirimi leti, ko sem spoznala, da moram narediti nekaj zase in za svoje zdravje. Spoznala sem, da moram spremeniti svoj način življenja, saj sem se morala zaradi različnih dejavnikov, kot so stres, služba, študij, družina, soočiti s slabšim zdravstvenim stanjem, zaradi katerega so mi vstavili srčni spodbujevalnik. Prek športnih aktivnosti, predvsem teka, skrbim za boljše počutje. Tek je zame sproščanje, sredstvo za premagovanje utrujenosti in stresnih situacij, ki jim podlegamo v vsakodnevnem življenju," pove Eda, ki se je letos udeležila tudi prvega maratona.
"V sklopu 1. Istrskega maratona sem pretekla 8,5 kilometra dolgo progo – rekreacijski tek. Sicer sem se do zdaj udeležila le dm teka za ženske, in to letos drugič. Udeležba na tovrstnih tekaških dogodkih mi je dodatna motivacija za tekaški trening."
Srčni spodbujevalnik
Eda je imela težave s srcem, zaradi česar so ji vstavili srčni spodbujevalnik.
"Težave s srcem so se pojavile kar naenkrat. Na enem od pregledov je moje srce nehalo biti za 17 sekund. Zato mi je kardiolog svetoval vstavitev srčnega spodbujevalnika," pove.
Kljub spodbujevalniku se je Eda odločila za športne aktivnosti.
"Pri športnih aktivnostih me srčni spodbujevalnik večinoma ne moti. Pri teku ne čutim ničesar oziroma me sam aparat ne moti. Kolikor vem, ni nobenih nevarnosti. Šport oziroma športne aktivnosti ti morajo biti predvsem všeč. Všeč mi je, da se po njih vedno počutim bolje in da sem naredila nekaj zase, za svoje zdravje. Želja po gibanju in svežem zraku je zame dovolj, da se oblečem v športna oblačila in tečem," doda.
"Dm tek za ženske, ki sem se ga lani udeležila prvič, je bil in je zame izziv, saj si v preteklosti nisem upala teči, ker sem dvomila o svojih športnih sposobnostih. Pred tem se nisem nikoli udeležila tekaških prireditev oziroma dogodkov, ker se nisem čutila dovolj pripravljene. Poleg večje samozavesti me je k udeležbi spodbudila tudi družba na pripravah za dm tek, kjer si tekačice med seboj izmenjujemo različne izkušnje in nasvete. Priprave, ki so organizirane na Obali, so zelo zabavne, prijetne in nabite z veliko pozitivne energije."
Dvojčici
Na teku sta sodelovali tudi Lilla in Emilie, ki sta pretekli Oskarjev tek. Sedemletni dvojčici sta na začetku od mame terjali veliko pozornosti, kar je povsem razumljivo.
"Življenje je tako težko, kot si ga narediš. Bilo je naporno, ko sta bili majhni, ker sta potrebovali veliko pozornosti in nege. Zdaj je super, odraščata, sta čedalje bolj samostojni, skupaj se igrata in delata norčije. Pri nas ni nič drugače kot pri drugih družinah z dvema šoloobveznima otrokoma."
Eda kot mati sprejema vsakodnevne izzive, ki so povezani z odraščanjem njunih deklic.
"Veliko težo dajem komunikaciji in pogovoru. S pogovorom rešujemo različne vsakodnevne nesporazume, velike ali majhne. Hčerki sta zelo živahni in zabavni. Veselita se šole in šolskih dejavnosti. Radi ustvarjata, se igrata v naravi s prijatelji, radi potujeta in počitnikujeta. Ker sta zelo aktivni, sta izrazili željo, da bi v šoli oziroma po šoli bili vključeni v različne dejavnosti, kot so rokomet, odbojka, plesne vaje in atletika. Naš dan je verjetno videti tako kot pri večini slovenskih družin z otroki. Punci obiskujeta prvi razred osnovne šole, po šoli pa imata različne dejavnosti, na katere jih vedno pospremim. Zvečer dokončata nalogo, če je slučajno ne naredita v šoli, se poigramo, kaj preberemo in je že konec dneva," še sklene naša sogovornica.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?