Kako postati tekač: 6 pametnih in nespametnih stvari za dosego cilja

1. 10. 2018
Deli
Kako postati tekač: 6 pametnih in nespametnih stvari za dosego cilja (foto: Profimedia)
Profimedia

Če ste sklenili, da postanete tekač, potem imamo za vas nekaj pametnih nasvetov in poskrbeli bomo tudi, da ne boste počeli neumnih stvari. No, gremo na tek!

1. DA – Kupite si dobre tekaške čevlje!

Navadne superge za v mesto ali za na kavo k sosedi ali allstarke niso dovolj dobre za vsakodnevni tek. Nujno si morate kupiti nove.

Pojdite v športno trgovino in preizkusite vse znamke in modele, da zagotovite, kaj vam paše na nogo. Kupite nekoliko večje copate kot po navadi, saj za tek potrebujete pri prstih prostor. No, večina športnih trgovin v Sloveniji ima odlične prodajalce, tako da vam bodo zagotovo znali svetovati.

2. NE mislite, da morate iti na vse ali nič

Kratek tek je dober, dolg tek je odličen? Narobe! Počasi moramo telo navaditi na tek, na nove obremenitve, vezi in kosti na gibanje. Le s počasnimi koraki bo telo takoj čutilo dober vpliv teka. Dnevu teka naj sledi dan počitka, da si bo telo opomoglo in spočilo. Začnite s kratkimi intervali teka – 1 minuta teka, 2 minuti hoje in tako naprej.

Naj začetki ne bodo mučenje, ampak užitek v gibanju. Ko čutite, da napredujete, dodajte čas in podaljšujte interval teka ter krajšajte interval hoje. Počasi boste dosegli, da boste neprekinjeno tekli pol ure – naj bo to vaš prvi cilj. Ni pomembno, kliko kilometrov pretečete, ampak le to, da vztrajate pol ure.

Poskusite lahko: 9-tedenski program tekaškega treninga za popolne začetnike

3. DA – Podlaga je pomembna!

Tek je lahko šok za vaše telo, zlasti če niste vajeni trdih podlag in ste do zdaj več kolesarili in hodili.

Zato: najbolje je, da za začetek tečete tam, kjer je najmanj ovir. Gozdne podlage so na primer mehkejše, a so tudi velikokrat polne ovir (korenine, kamni ...), zato si hitro lahko zvijemo gleženj. Če imate v bližini kakšen tartan ali drugo urejeno mehko podlago, vam priporočamo, da tek opravite kar tam.

4. NE podcenjujte moči glasbe!

Sicer je res tek krasen, da si spočijemo in prevetrimo misli, a včasih preveč mislimo ravno na to, kako ne maramo teči. Glasba pa nam da polet, ritem in energijo, zagotovo bomo veliko bolje vztrajali, če bomo imeli v ušesih dobro glasbo.

Za začetek nekaj primerov tekaških 'spodbudnic':

Poskusite 35-minutni intervalni trening, ki vam ga narekuje glasba

5. DA – Napolnite se!

Res je, da kratki teki ne zahtevajo kakšnih posebnih priprav (z izjemo dobrih tekaških čevljev), a že če boste tekli eno uro, nikar ne pozabite, da morate prej dovolj jesti in piti. Zelo težko boste tekli, če se boste spravili v pogon takoj po službi, zelo lačni, utrujeni in žejni.

Pol ure prej zagrabite vsaj eno banano ali jogurt z nekaj jagodami, lahko tudi kos kruha z maslom. Seveda pa se ne smete preobjesti, saj drugače sploh ne boste mogli teči.

6. NE pozabite na druge športe!

Seveda je za tek pomembno, da veliko tečete, a ne pozabite, da vam pri napredovanju pomagajo tudi drugi športi. Na primer pojdite kdaj na kolo ali plavat, obvezno delajte tudi vaje za moč in se po vsakem teku raztegnite. V trening vključite: 3 pomembne krepilne vaje za tekače

Preberite še: 15 skrivnosti, ki jih poznajo samo tekači

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek