Za preprečevanje padcev in okrepljeno telo bi morali starejši izvajati to vadbo, pravi raziskava

18. 5. 2023
Deli
2 / 2
Profimedia

Z rednim gibanjem je starost veliko kvalitetnejša, zato se splača tudi na tisti kratek sprehod, o katerem se odločate toliko časa. Katera vrsta vadbe pa naj bi bila za starejše posebej koristna? 

Raziskava pravi, da bi tudi starejši morali izvajati jogo.

Raziskava: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M22-2553#:~:text=Yoga%20may%20affect%20certain%20frailty,like%20exercise%20or%20tai%20chi. 

Joga je postala precej popularna in ni več "nova" vadba. Pa vseeno ima marsikdo strah ali predsodek pred tem, da bi jo preizkusil. Ali pa imajo ljudje veliko izgovorov o tem, da niso dovolj giblijivi. V resnici je joga priročna za čisto vsakogar, tudi za starejše. 

Ker lahko katerakoli oblika vadbe pripelje do poškodb, tudi joga, je priporočljivo, da se na začetku udeležite kakšnega začetnega tečaja ali celo individualnih ur. Pomembno je, da položaje naredite pravilno, če želite od njih imeti koristi. 

Joga je lažja, manj intenzivna vadba (čeprav je lahko tudi zelo intenzivna), ki je primerna za "manj fit" telo ali za starejše, ki ne zmorejo več vseh aktivnosti. Neka manjša raziskava je celo odkrila, da imajo starejši, ki redno izvajajo jogo, več sive možganovine kot tisti, ki joge ne izvajajo. (Raziskava: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4428135/)

Joga vključuje veliko raztezanja, kar je odlično za telo, ki s staranjem izgublja na fleksibilnosti. Ponovno lahko poskrbite, da boste stabilni, zmožni normalnega premikanja, da vas ne bo bolel hrbet, boste imeli dobro koordinacijo ... Prav tako boste vzdržljivejši pri vsakodnevnih opravilih. 

Nikoli torej niste prestari za jogo! Se jo upate preizkusiti?

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.