Déjà vu ste zagotovo že izkusili, pa ste že slišali za povsem nasproten fenomen? (še bolj je nenavaden)

18. 8. 2024
Deli
Déjà vu ste zagotovo že izkusili, pa ste že slišali za povsem nasproten fenomen? (še bolj je nenavaden) (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo ste že izkusili fenomen déjà vu - ko zmotno verjamemo, da smo situacijo, ki jo trenutno doživljamo, že izkusili v preteklosti – zaradi česar nas pogosto spreleti srh. Toda znanstveniki pravijo, da je déjà vu pravzaprav okno v delovanje našega spominskega sistema.

Raziskava, o kateri je poročal Science Alert, je pokazala, da do pojava pride, ko del možganov, ki zazna domačnost, ni usklajen z resničnostjo. Déjà vu je signal, ki vas opozori na to nenavadnost in je neke vrste "preverjanje dejstev" za spominski sistem.

Ne spreglejte:

Kaj je jamais vu?

Nasprotje déjà vu je jamais vu, ko se nekaj, za kar veste, da je znano, zdi neresnično ali nekako novo. Jamais vu lahko vključuje opazovanje znanega obraza, ki se nenadoma zdi nenavaden ali neznan. Morda se vam je to zgodilo, ko ste šli na znan kraj, vendar ste postali dezorientirani ali ste ga videli z "novimi očmi".

Gre za izkušnjo, ki je še redkejša od déjà vu in morda še bolj nenavadna in moteča.

Déjà vu ste zagotovo že izkusili, pa ste že slišali za povsem nasproten fenomen? (še bolj je nenavaden)
Profimedia

Pisanje istih besed

Pojav jamais vu še ni dobro raziskan, toda znanstveniki so domnevali, da bi ga bilo precej enostavno sprožiti v laboratoriju. Če nekoga prosite, naj nekaj ponovi znova in znova, bo ugotovil, da postane nesmiselno in zmedeno – na tej hipotezi so gradili tudi znanstveniki pri raziskavah jamais vu.

V prvem poskusu je 94 študentov večkrat napisalo isto besedo. To so storili z dvanajstimi različnimi besedami, ki so segale od običajnih, kot je "vrata", do manj pogostih, kot je "meč".

Udeležence so prosili, naj besedo prepišejo čim hitreje, a jim je bilo rečeno, da lahko kadarkoli prenehajo. Študenti so navedli več razlogov, zakaj so prenehali, vključno z nenavadnim občutkom, dolgočasjem ali bolečino v roki.

Najpogostejši razlog za prenehanje pisanja besed je bil neprijeten občutek, ki ga je spremljal. Približno 70 % sodelujočih se je ustavilo vsaj enkrat zaradi fenomena jamais vu, ki običajno nastopi po približno eni minuti (33 ponovitev).

V drugem poskusu so uporabili samo angleško besedo "the", saj so menili, da je najpogostejša. Tokrat je 55 % ljudi prenehalo pisati zaradi razlogov, ki ustrezajo definiciji jamais vu (vendar po 27 ponovitvah).

Anketiranci so poročali, da so besede izgubile pomen, sami naj bi izgubili tudi nadzor nad svojo roko, prav tako pa naj bi se jim zdelo, »kot da v resnici ni beseda, ampak jih je nekdo prepričal v to, da je.«

Raziskave še v povojih

Jamais vu je signal, da je nekaj postalo preveč samodejno, preveč tekoče, preveč ponavljajoče. Naši kognitivni sistemi morajo ostati prožni, kar nam omogoča, da svojo pozornost usmerimo kamor koli je potrebno, namesto da se predolgo izgubljamo v ponavljajočih se nalogah. 

Vir: n1.info.hr

Pogumni in drzni: To so 4 horoskopska znamenja z največjo samozavestjo

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?