Pretresljive fotografije para v razmaku 15 let: "Ne bom lagal, spravilo me je v jok"

8. 8. 2024
Deli
Pretresljive fotografije para v razmaku 15 let: "Ne bom lagal, spravilo me je v jok" (foto: X @misterduncan (Posnetek zaslona))
X @misterduncan (Posnetek zaslona)

Po družbenih omrežjih so zaokrožile fotografije, ki prikazujejo taljenje švicarskih ledenikov.

Duncan Porter, razvijalec programske opreme iz Bristola, je na platformi X (nekdanji Twitter) objavil pretresljive fotografije Ronskega ledenika. Tam se je avgusta 2009 odpravil s svojo ženo, avgusta letos pa se je vrnil in ostal povsem presenečen.

Namesto ledu je zdaj na mestu siva skala, nekoč majhen tolmun, ki na prvi sliki skorajda ni viden, pa se je spremenil v ogromno zeleno jezero. "Ne bom lagal, spravilo me je v jok," je v svoji objavi zapisal Duncan.

Ne spreglejte:

Po poročanju portala zurnal24.si sta se zakonca Porter pred 15 leti bila nad ledenikom povsem očarana: tako zelo, da sta izvirno fotografijo obesila v svoji kuhinji. Želela sta se vrniti v gore in ta čudovit ledenik pokazati tudi svojima najstniškima hčerkama Maisie in Emily. Družina se je z avtodomom odpravila na potovanje po Evropi, zakonca pa sta imela željo poustvariti sliko iz leta 2009.

"Toda očitno so bile okoliščine te fotografije drastično drugačne," je povedal Duncan. Njegova žena Helen Porter, medicinska sestra, je dodala: "Zdelo se mi je res neverjetno."

Evropa se segreva dvakrat hitreje od povprečja

V Evropi, ki se je segrela dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, so zaradi vročih poletij ljudje v gorskih regijah videli, kako se počasi premikajoči se ledeniki topijo pred njihovimi očmi. 

Ronski ledenik se je v desetletju in pol skrčil za približno četrtino. Po uradnih statističnih podatkih je Švica od leta 2000 izgubila eno tretjino ledenikov, samo v zadnjih dveh letih pa jih je izginilo 10 %.

Medvladni forum za podnebne spremembe (IPCC) je opozoril, da bi – po najslabšem možnem scenariju globalnega segrevanja – v prihodnjih stoletjih izginila "skoraj vsa ledeniška masa" v nizkih zemljepisnih širinah, Srednji Evropi, Kavkazu, zahodni Kanadi in ZDA, v Severni Aziji, Skandinaviji in Novi Zelandiji.

Naša naloga je, da zaščitimo naše okolje

"Veliko ljudi se, ko vidijo kaj takega, počuti precej nemočne," pravi Duncan, ki je sicer tudi član odbora lokalne podnebne iniciative na jugozahodu Anglije. "Toda po mojih izkušnjah lahko naredijo ogromno.Res je, da sami ne bomo rešili sveta, a če vsak od nas naredi nekaj, lahko skupaj zaščitimo naš planet. Naj ta objava služi kot opomnik, da je naša naloga, da poskrbimo za naravo in preprečimo, da bi nas čez 15 let pretresle nove fotografije.

Vir: zurnal24.si

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec