Včasih se zdi, da problemom ni videti konca. Ko se nekateri razrešijo, se že pojavijo novi.
Tako se zdi tudi pri Slovenki, ki je na forumu zapisala o svoji stiski, da ji fant grozi, da jo bo zapustil, če ne shujša. Kot, da to ni dovolj, se je pred tem borila z anoreksijo. Za nameček pa še misli, da brez fanta na svojem ne more preživeti.
Na forumu.over.net je zapisala: »Spoznala sva se, ko sem se borila z anoreksijo. Sedaj sem ok in teža se mi veča on pa pravi, da mu debela nisem več tako zelo všeč in želi, da sem spet tako suha kot sem bila. Kot bi me želel spet pahniti v brezno iz katerega sem prilezla po letih boja in ko je moje življenje viselo na nitki.
Žal pa na tem svetu nimam drugega kot njega in brez njega postanem brezdomka. Na svoje sama ne bi preživela. Še vedno sem preslabotna, da bi se zaposlila za polni delovni čas, zato delam pogodbeno in iz tega naslova ni bolniške. Vem, da če začnem s hujšanjem, se lahko vrnem v brezno, kar pa je še vedno boljše kot življenje brez doma, se mi zdi.«
Med predlaganimi rešitvami tudi varna hiša
Mnogo komentarjev na njeno objavo se je glasilo, da naj zapusti partnerja, ker je takšen odnos naravnost sovražen. Eden izmed komentarjev se je glasil: »Punca, malo bolj se ceni pa bodo tudi druge tvoje težave izvenele istočasno pa bo prišel partner, ki te bo spoštoval. Veš, če sebe ne spoštuješ, te tudi drugi ne morejo.«
»Naženi takega človeka iz svojega življenja. Ta te nima rad. Varna hiša, materinski dom. To kar počne, je tudi nasilje. Nasilje najslabše sorte. Poveži se s kakšnimi ozdravljenimi puncami, ti bo lažje,« je zapisal še eden izmed komentarjev.
Psihično in čustveno nasilje lahko naredi enormno škodo
Ni zgolj fizično nasilje tisto, ki je problematično. Tudi psihično in čustveno nasilje, ki se večkrat odraža dosti bolj subtilno in prikrito, lahko na človeku pusti ogromno stisko. Verywellmind.com navaja, da čustvena zloraba vključuje nadzor nad drugo osebo z uporabo čustev za kritiziranje, sramotenje, obtoževanje ali drugo manipulacijo. Čeprav je tovrstna zloraba najpogostejša v partnerskih odnosih, se lahko duševna ali čustvena zloraba pojavi tudi v ostalih odnosih.
Na splošno velja, da je v odnosu čustveno zlorabljena oseba žrtev žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki spodkopavajo njeno duševno zdravje in samospoštovanje. Žrtev se navsezadnje počuti ujeta v past, toda četudi je težko prenašati toksično dinamiko, je večkrat preveč ranjena, da bi odnos zapustila.
Tako se začarani krog ponavlja, dokler se ne naredi bistvenega čustvenega zdravljenja. V primerih, ko oseba v stiski ne zmore sama, je potebna podpora bližnjih oseb in še zlasti pomoč ustreznega terapevta oziroma strokovnjaka na tovrstnem področju, da oseba pridobi dovolj samospoštovanja in moči, da prekine nezdravo dinamiko.
Prisluhnite tudi pogovoru, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?