So nas učili narobe? Zakaj se pomlad ne začne 21. marca?

20. 3. 2024
Deli
So nas učili narobe? Zakaj se pomlad ne začne 21. marca? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste tudi vi mislili, da se pomlad prične 21. marca, letos pa ste povsem presenečeni?

Morda menite, da letne čase definirajo koledarski datumi, v resnici pa je pravi označevalec letnih časov enakonočje. Marčevsko enakonočje že od nekdaj velja za čas ponovnega prebujenja, rojstva in transformacije.

Enakonočje ali solsticij (lat. aequinoctium) je pojav, v katerem ekvatorialna ravnina zaide čez sončevo središče, kar pomeni da sta dan in noč približno enako dolga po celem svetu. To se zgodi dvakrat letno, okoli 21. marca (spomladansko enakonočje) in okoli 23. septembra (jesensko enakonočje).

Ne spreglejte:

Datumi enakonočij se spreminjajo

Čeprav se v šoli učijo, da je datum pričetka pomladi 21. marec, se datumi spreminjajo - zato, ker se spreminja tudi datum enakonočja. Nazadnje je enakonočje bilo 21. marca leta 2007, od takrat pa je vsako leto nastopilo 20. marca. Leta 2044 in 2048 bo spomladansko enakonočje nastopilo še prej, 19. marca. Ker je enakonočje tisto, ki naznanja začetek pomladi, se torej tudi ta letni čas prične prej, kot ste morda mislili.

Simbolika ostaja enaka

Ne glede na datum, spomladansko enakonočje naznanja nove začetke in ponovno rojstvo. Od marčevskega solsticija dalje so dnevi pri nas daljši od noči, kar simbolizira prevlado svetlobe nad temo.

Po zimskem obdobju mirovanja se v naravi ponovno začne cikel rasti, plodnosti in novega življenja. Enakonočje je tudi znamenje za začetek novega kmetijskega cikla, zato simboliko sajenja semen ob enakonočju še danes pogosto srečujemo kot običaj.

Vir: punkufer.dnevnik.hr, sl.wikipedia.org

🖉

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?