Spanje je prijetno opravilo, ki se ga redkokdo brani. Večkrat se celo zgodi, da bi ga želeli imeti precej več kot si ga dejansko privoščimo.
Spanje ni dobro zgolj iz vidika počitka in regeneracije, temveč se med spanjem s telesom dogaja tudi marsikaj zanimivega. Kaj med drugim?
Sprošča se rastni hormon
Rastni hormon, ki se sprošča med spanje je odgovoren za regeneracijo kosti, mišic in tkiv. Med spanjem se ustvarjanje rastnega hormona aktivira po vsem telesu , kar prispeva k celjenju ran in obnavljanju celic. V otroški dobi in mladosti ta hormon med številnimi drugimi učinki, spodbuja rast.
Oči se premikajo s polno hitrostjo
Vse faze spanja služijo namenu ohranjanja zdravja in sproščenosti telesa ter možganov. Obstaja pet faz spanja, od katerih je vsaka globlja od prejšnje. Ko gremo skozi vseh pet faz, se vse začne od začetka. Najbolj aktivna je končna faza REM, ki se prične približno 60 do 90 minut po tem, ko zaspite. Na tej stopnji se oči premikajo s polno hitrostjo naprej in nazaj, možgani pa so osredotočeni na sanje.
Med spanjem se zoži grlo
Med spanjem se mišice, ki držijo odprto grlo, medtem ko ste budni, sprostijo in zožijo. Prav to je eden od vzrokov za smrčanje. Čeprav k smrčanju sicer pripomorejo tudi drugi dejavniki, kot so na primer debelost in zamašenost nosu.
Nekateri v spanju škripajo z zobmi
Škripanje z zobmi, ki se včasih pojavi med spanjem, se poimenuje tudi bruksizem. Škripanje z zobmi pa se ne srečo dogaja vsakomur, pri nekaterih se ne pojavi nikoli. Tisti, ki pa se zbujajo z bolečinami v čeljusti, se lahko ravno zaradi tega pojava, ki se je dogajal čez noč. Bruksizem ima lahko morfološki izvor, saj nastane kot posledica nepravilnosti v čeljusti. Včasih pa se pojavi tudi zaradi psiholoških vzrokov, saj se na tak način nezavedno sprošča napetost, ki se je nabrala čez dan.
Spontano spolno vzburjenje
Tako moški kot ženske so med spanjem dovzetni za spolno vzburjenje. Prav tako se lahko med spanjem zgodi tudi orgazem. To se dogodi zaradi vrhunca možganske aktivnosti med hitrim premikanjem oči v spanju, kar pomeni, da vaši možgani potrebujejo več kisika, kar vodi do hitrejšega pretoka krvi po telesu. To ima vpliv na možgane ter tudi na druge organe v telesu, vključno s spolnimi, kar vodi k vzburjenju med spanjem.
Ustvarjanje zgodb med spanjem
Kako nastanejo naše sanje, je v znanstvenih krogih ostala skrivnost. Možgani naj bi ustvarili sanje iz naših spominov, ki so prisotni v vsakdanjem življenju ter iz globokih podzavestnih situacij, ki so se nam zgodile v življenju. Tako se nedavni spomini združijo z informacijami, ki smo jih shranili v zadnjih letih, vključno s spomini, travmami, čustvi in različnimi občutki, kar pripomore k raznolikim sanjam, ki jih doživljamo.
Preberite tudi: Pred spanjem zmešajte te 2 sestavini in se nikoli več ne prebudite utrujeni! (imate ju že v kuhinji)
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?