Z lahkimi izdelki zaužijemo manj kalorij, encimi ananasa pa topijo maščobe. Sliši se odlično – a gre za navadno prevaro!
Šport za vitkost
Če menite, da se odvečnih kilogramov lahko znebite samo s športom, se pošteno motite. Med vadbo večinoma pokurimo manj kalorij, kot si mislimo. Pol urice teka bo namreč lahko stopilo le kalorije ene tablice čokolade. Ker pa smo po telesni vadbi poleg vsega še lačni, v telo vnesemo več energije, kot smo jo dejansko porabili. In o hujšanju seveda ni niti sledu! Številne študije so že dokazale ta učinek. Telesna vadba je lahko zato le podpora hujšanju, hkrati pa je treba predvsem paziti tudi na prehrano.
Ananas topi maščobo
Posebna kombinacija encimov (bromelin) naj bi preprečevala nastajanje maščob v telesu. Posledica: ljudje naj bi jedli, kar jim srce poželi – in se sploh ne bi zredili. Na žalost to ne drži! Res je sicer, da ananas vsebuje zgoraj omenjene encime, toda ti se v prebavnem procesu uničijo. Ko koščki ananasa prispejo do črevesja, so encimi že popolnoma brez učinka. In vendarle je črevesje tisto, kjer dejansko poteka presnavljanje maščob. Je kot nekakšna zapornica, skozi katero maščoba pristane v telesu in se kot zaloga za hude čase porazdeli predvsem po bokih in zadnjici.
Sadni sok je boljši kot sladke sadne pijače
Vsi vemo, da različne sadne pijače, kole in alkohol vsebujejo veliko kalorij. Manj znano pa je, da niso nič boljši niti 'zdravi' sadni sokovi. Visok delež sadnega sladkorja jih spremeni v pravo kalorijsko past. Če denimo čez dan popijete 2 litra pomarančnega ali drugega sadnega soka, ste zaužili kalorije enega obroka. Sokove zato raje mešajte z veliko vode (razmerje 1 : 3).
Veliko malih namesto enega velika obroka
Tudi ta teza je pravi mit, saj ne obstaja prav nobenih znanstvenih dokazov, da več manjših obrokov hitreje zagotovi želeno težo.
Pri hujšanju je pomembno le eno: skupna količina zaužite energije. Kdaj in kako pogosto jeste, ne igra pri tem prav nobene vloge.
'Lahko' vsebuje manj kalorij
Ponudba 'lahkih' izdelkov je ogromna. Čudovito, saj ne redijo. Napačno! Takšni izdelki sicer vsebujejo manj maščobe, a tudi nasitijo manj, zato posledično jemo več. Poleg tega so obogateni z veliko sladkorja. Drugače nam denimo nemasten jogurt sploh ne bi tako teknil. Z dodanim sladkorjem pa 'lahek' izdelek postane prava kalorična bomba. Izguba teže? Na žalost zmota!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?