Ko so ljudje v vašem domu bolni, je težko preprečiti širjenje mikrobov. To velja ne glede na to, ali imajo vaši otroci, sostanovalci ali partner sezonski prehlad, gripo ali resnejšo bolezen, kot je COVID-19.
"Ko eden izmed družinskih članov zboli, je verjetno, da bodo zboleli tudi drugi zaradi bližine," pravi zdravnica dr. Ejla Boies.
Seveda pa postane naloga še težja, ko se okužba širi po gospodinjstvu.
Preberite še:
Kljub temu lahko uporabite strategije, s katerimi zmanjšate možnost okužbe s strani sostanovalcev ali družinskih članov. Tukaj so priporočila strokovnjakov:
1. Omejite stik z bolnikom
Če je le mogoče, poskusite izolirati bolnega družinskega člana, svetujejo zdravniki. To je še posebej priporočljivo pri gripi in COVID-19, saj se ti bolezni prenašata prek dihalnih kapljic, ki se širijo z dihanjem, kihanjem ali kašljanjem okužene osebe.
Če je mogoče, naj bolnik uporablja svojo sobo. Prav tako se izogibajte stiku z njegovimi predmeti. Družinski člani naj pazijo, da ne delijo brisač, krpic ali ne pijejo iz istega kozarca, skodelice ali slamice.
Če ima nekdo v vašem domu COVID-19, nosite masko in rokavice za enkratno uporabo, ko ravnate z njegovim perilom, priporoča Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC). Po uporabi rokavice zavrzite in si umijte roke. Prav tako očistite koš za perilo.
Tudi posodo pomivajte z rokavicami.
Kaj pa spanje v isti postelji?
Če je vaš partner bolan, se izogibajte spanju skupaj.
"Spanje v ločenih sobah, če je to mogoče, bo pomagalo zmanjšati prenos okužb," pravi dr. Boies. Tudi če ni najbolj udobno, je spanje na kavču verjetno boljša izbira kot preživljanje noči ob smrkanju ali kašljanju.
2. Spodbujajte dobro higieno v kopalnici
"Če imate dve kopalnici, je dobro eno nameniti bolni osebi," pravi Joseph Allen, direktor programa za zdrave zgradbe na Harvardu.
Če imate le eno kopalnico, sledite tem nasvetom:
- Prezračujte: Uporabite ventilator, ko bolna oseba uporablja kopalnico, in še nekaj časa po tem. Če ventilatorja ni, naj bo okno rahlo odprto.
- Zaprite pokrov stranišča: Bolni naj zaprejo pokrov stranišča pred splakovanjem, saj lahko splakovanje razprši delce blata po prostoru.
- Umijte si roke: Po uporabi stranišča si mora vsak umiti roke, še posebej bolni, saj se dotikajo kljuk in drugih površin.
Izogibajte se uporabi kopalnice takoj po bolni osebi. Nosite masko, če uporabljate skupni prostor.
3. Umivajte si roke
Umivanje rok je zdaj še bolj pomembno. Umijte si jih vsakič, ko ste v stiku z bolnikom ali njegovimi predmeti, npr. daljincem ali skodelico čaja.
Izogibajte se dotikanju oči, nosu ali ust, da preprečite okužbo.
4. Nosite masko
Če ste doma z bolnikom, nosite masko, kadar ste v stiku z njim. Če oba, bolnik in drugi družinski člani, nosite masko, se širi manj dihalnih kapljic. To so navodila, ki se jih zagotovo vsi spomnimo iz obdobja epidemije koronavirusa.
Pri COVID-19 naj bolna oseba nosi masko v bližini drugih, skrbniki pa naj jo nosijo, kadar so v isti sobi.
5. Pogosto čistite površine
Mikrobi se zlahka širijo po površinah.
Tako to poteka: bolna oseba si obriše nos in nato, ne da bi razmišljala, odpre pokrov smetnjaka, da odloži robček. Nekaj minut kasneje pridete vi in se dotaknete istega pokrova, ki je lahko prekrit z mikrobi.
Poleg tega lahko bolniki med kihanjem ali kašljanjem razpršijo kapljice z virusi po površinah, pravi ameriška Nacionalna medicinska knjižnica (NLM).
Čistite pogosto uporabljene površine — kljuke, ograje, pokrov nabiralnika, stikala za luči, vrata hladilnika in podobno — najprej z milom in vodo, nato pa z razkužilom, svetuje CDC. Med čiščenjem nosite rokavice za enkratno uporabo.
6. Prezračujte prostor
Ko bolna oseba kiha, kašlja ali celo izdihuje, kapljice, polne mikrobov, zapolnijo zrak. Tako kot se trudite odstraniti mikrobe s površin, je smiselno očistiti tudi zrak.
"Če pomislimo na viruse v zraku, se bodo kopičili v prostoru, dokler jih ne odstranimo na dva načina: prezračujemo ali jih filtriramo iz zraka," pravi dr. Boies.
Najpreprostejša strategija je prezračevanje: če lahko, odprite okno, da povečate kroženje zraka, svetuje CDC. Če to ni mogoče, uporabite čistilec zraka s HEPA filtrom.
7. Uporabljajte vlažilec zraka
Če imate vlažilec zraka, ga uporabljajte, ko je nekdo v vašem gospodinjstvu bolan. Vlažnejši zrak izboljša delovanje dihalnih poti, saj se v suhem zraku nosne poti izsušijo, kar poveča dovzetnost za viruse.
8. Cepite se proti gripi
Cepite se zgodaj v sezoni gripe, saj traja dva tedna, da postane cepivo učinkovito. Cepljenje je najboljša strategija za preprečevanje gripe.
9. Poskrbite za dovolj spanja
Za ohranjanje zdravja je pomembno, da spite dovolj. Slab spanec oslabi imunski sistem, kar zmanjša sposobnost boja proti okužbam. Poleg tega jejte zdravo in se redno zmerno gibajte.
"Dovolj počitka in hidracije morda ne prepreči okužbe z virusom, vendar omogoča hitrejše okrevanje," pravi dr. Boies.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"