Znano je, da ima alkohol negativen vpliv tudi na možgane. Koliko časa pa ta organ potrebuje, da si "opomore"?
Dobra novica za vse, ki se zdravijo od odvisnosti od alkohola: v novi raziskavi se je izkazalo, da se možgani po prenehanju pitja obnovijo prej, kakor se je domnevalo.
Ne spreglejte:
- Kuharji pri cvrtju ribe ne uporabljajo moke, ampak to sestavino: ne vpije olja, riba pa je še bolj hrustljava in okusna
- Ta poceni sadež uživajte vsak dan: topi maščobo, ščiti pred rakom, varjue srce in uravnava prebavo
V čem je bila težava dosedanjih raziskav?
Pretekle raziskave so pokazale, da se nekateri deli možganov lahko obnovijo, ko ljudje prenehajo piti, vendar ni bilo jasno, kako hitro pride do tega okrevanja.
Več raziskav, ki so preučevale spremembe v debelini korteksa med abstinenco, se je osredotočilo le na prvi mesec treznosti. Vendar pa okrevanje korteksa v daljših obdobjih abstinence (npr. več kot 6 mesecev) še ni bilo natančno raziskano.
Nove, obetavne ugotovitve
Zdaj pa na portalu zdravlje.kurir.rs poročajo o študiji, v kateri je sodelovalo 88 nekdanjih alkoholikov. Strokovnjaki so raziskali, kaj se dogaja po enem tednu, enem mesecu in po 7,3 mesecih abstinence.
Stopnja regeneracije debeline korteksa je bilo po 7,3 mesecih brez alkohola je bila precej obsežna. Ti rezultati so, po besedah raziskovalcev, zelo spodbudni in ponujajo novo razumevanje o tem, kako možgani lahko ponovno pridobijo svojo funkcionalnost po tem, ko oseba preneha piti alkohol.
Avtorji študije poudarjajo, da na rezultate lahko vplivajo tudi drugi dejavniki, ki niso bili upoštevani, kot so genetika, telesna dejavnost ter zdravje jeter in pljuč.
»Ti podatki ponujajo klinično pomembne informacije o koristnih učinkih dolgotrajne abstinence na morfologijo človeških možganov in krepijo spoznanja o prilagoditvenih učinkih okrevanja, ki temelji na abstinenci,« zaključujejo avtorji.
Vir: zdravlje.kurir.rs
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven