Da in ne. Kašelj pri prehladnih obolenjih in gripi je le simptom, zato kot tak ni nalezljiv. Nekaj povsem drugega pa so druge vrste kašlja, tudi oslovski kašelj, ki velja za močno nalezljivo otroško bolezen.
Na kaj moramo paziti pri prehladnih obolenjih
Pri prehladnih obolenjih pa ne gre prezreti, da so prenosljivi virusi in bakterije, ki se prenašajo kapljično in z dotikom rok na primer, ti se povrh vsega prenašajo zlahka in zelo hitro, prav zato se lahko zelo hitro okuži veliko ljudi.
Pri prehladnih obolenjih je tako nujna skrb za osebno higieno, predvsem pogosto umivanje rok, pri kašljanju je koristno in obzirno do drugih, da si usta zakrijete z roko, še bolje z robčkom, enako velja za kihanje.
Prav zaradi pogostega kašljanja, kihanja, smrkanja ipd. je nujno tudi pogosto prezračevati prostore, kjer se zadržuje več ljudi. Da ne bi pri tem tvegali ohladitve prostorov in nadaljnje obolelosti vseh prisotnih, naj bodo ta prezračevanja kratka, trajajo naj le po nekaj minut, in pogosta.
Za kašelj, ki ostane kot simptom po preboleli gripi, virozi in podobnih obolenjih, je značilno, da posameznika muči še nekaj tednov.
Ni pa odveč priporočilo, da je koristno obiskati zdravnika ali se vsaj posvetovati s farmacevtom v lekarni, da bi ugotovili, ali gre za suh in dražeč kašelj ali pa kašelj, ki je znak, da se je telo okužilo z bakterijami. V takem primeru je verjetno potrebno zdravljenje z antibiotiki, ki pa jih predpiše izključno zdravnik.
Samozdravljenje
Oziroma lajšanje kašlja ob prehladnih obolenjih je mogoče tudi z domačimi sredstvi in raznimi alternativnimi zdravili.
Pri zahtevnejših boleznih pa naj simptomov ne bi zdravili sami in naj si ne bi sami predpisovali zdravil, predvsem z uživanjem antibiotikov, ki so ostali v domači lekarni od morebitnega prejšnjega zdravljenja. Prav zato je nujen posvet z zdravnikom ali farmacevtom, da si ne bi sami ustvarili več škode kot koristi.
Tekst: Nataša Purkat, foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič