Ali lahko tatu res vpliva na to, koliko se potite?

12. 8. 2019
Deli
Ali lahko tatu res vpliva na to, koliko se potite? (foto: Profimedia)
Profimedia

Pred časom je krožila informacija, da lahko tatu zavira delovanje potnih žlez. Glede na to, da so permanentne poslikave telesa pri športnikih kar pogoste, smo se pozanimali, koliko je v tem resnice.

Raziskava, objavljena v Journal of Science in Medicine in Sport potrjuje, da tatu ne vpliva na količino potu, ki ga izločamo ob vadbi, niti na količino natrija v telesu.

Moškim in ženskim udeležencem raziskave, starim med 18 in 45 let, ki so imeli vsaj en tatu (velikosti približno 10 cm in s 50 ali več odstotnim senčenjem), so znanstveniki namestili posebne obliže, ki so zaznavali količino potu ter jih spremljali ob aktivnostih.

Udeleženci so izvajali 5-minutne intervale, ki jim je sledil minuto dolg počitek.
Med plavanjem in kolesarjenjem je bil njihov srčni utrip v povprečju 165 udarcev na minuto.

En obliž so namestili na predel, kjer so imeli udeleženci tatu, drugega pa na isti predel na netetovirano kožo.

Ko so primerjali rezultate, so bili te zelo podobni:

  • Na predelih, kjer se je nahajal tatu, je večina izgubila po 0.92 mg potu na kvadratni centimeter, na predelih brez tatuja pa 0.94 mg na kvadratni centimeter. To ni velika razlika.

Ko so izmerili še količino izgubljene soli na predelih s tetovažo in tistih brez, pa razlik sploh niso zaznali.

Iz tega gre sklepati, da črnilo, s katerim je narejen tatu, v resnici ne zavira delovanja potnih žlez, je potrdil vodja raziskave, dr. Ben Desbrow. Če bi to držalo, bi se precej pogosteje soočali s tveganji, kot je toplotni udar in celo hujše, ali pa bi opazili očitne razlike v učinkovitosti treningov, saj je potenje eden od glavnih načinov, kako telo med vadbo regulira telesno temperturo.

Preberite tudi: Preden se odločite za tatu, dobro razmislite o TEH stvareh

Raziskave se bodo nadaljevale

V prihodnosti bi radi opravili tudi raziskavo z ljudmi, ki imajo večji tatu na večjem predelu kože oz. na predelih, kjer se bolj potimo. Ter preverili, kako na potenje vplivajo različne tehnike, črnila in oprema, s katero se tatu izdeluje.

Dobri novici navkljub namreč obstajajo primeri, ko lahko tatu direktno na mestu, kjer so žleze lojnice (npr. pod pazduho), vpliva na potenje in na delovanje žlez, zato se tetoviranje tam odsvetuje.

Preberite še:

Vir: Men's Health

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?