Ni tako nedolžno, kot se vam zdi.
Kolikokrat se vam je že zgodilo, da ste morali na stranišče, vendar ni bilo časa, ali pri roki niste imeli stranišča? Boste že zdržali kajne, saj niste otrok? Kot boste videli, to ni vedno dobra odločitev, saj tvegate kar nekaj zdravstvenih težav.
- Preverite tudi: S to priljubljeno tehniko hujšanja si lahko naredite ogromno škode! (ja, tudi vi ste jo preizkusili)
Če potrebo po uriniranju zadržujete pogosto in precej dolgo, lahko čez čas utrpite naslednje zdravstvene težave:
Okužba sečil
Eno največjih tveganj je okužba sečil. Ko zadržujete urin v mehurju, se ustvarijo idealni pogoji za množenje bakterij in posledično vnetje. Če ne odhajate redno na stranišče, lahko bakterije potujejo navzgor po sečnici in vse do ledvic.
Če začutite potrebo po tem, da bi morali na stranišče in ne izgine, pekoč občutek pri uriniranju, pogosto uriniranje in bolečine v medenici, pokličite zdravnika, saj vas je verjetno doletelo vnetje mehurja. Tega ne skušajte zdraviti sami z domačimi zdravili.
Mišice mehurja oslabijo
Predolgo zadrževanje urina lahko povzroči krčenje mišic medeničnega dna. To lahko vodi v slabljenje mišic, ki obdajajo mehur. Če to počnete večkrat, na dolgi rok tvegate bolečino in inkontinenco. Mišice se niso več sposobne krčiti in sprostiti, ko je to potrebno, zato težje nadzirate uriniranje ali mehurja ne izpraznite povsem.
Tvegate kamne v mehurju
Še eno neprijetno tveganje pri zadrževanju urina je nastanek kamnov v mehurju. To se zgodi predvsem, če mehurja ne izpraznite v celoti in v njem vedno ostane nekaj urina.
Kamni nastanejo tako, da se začnejo tvoriti majhni skupki mineralov, ki jih občutite kot bolečino v trebuhu, bolečine pri uriniranju, kri v urinu in skozi druge neprijetne simptome.
V vsakem primeru se odpravite k zdravniku, saj lahko stanje nakazuje na druge še neodkrite diagnoze.
Nihanje krvnega tlaka
Zadrževanje potrebe lahko zviša krvni tlak. Pri ženskah srednjih let naj bi zadrževanje urina vsaj 3 ure od zadnje opravljene potrebe, povzročilo dvig sistoličnega in diastoličnega krvnega tlaka. Tudi iz tega razloga bi morali iti vedno na stranišče, preden vam merijo pritisk ali si ga izmerite sami.
Prisluhnite aktivni podkastu!
V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Špela Zupanc, ljubiteljica potovanj in aktivnega življenja.
V pogovoru nam je Špela razkrila veliko idej, kaj na počitnicah lahko počnemo, kako se na dejavnosti pripravimo in poskrbimo za varnost, kakšne so prednosti aktivnega turizma, kako smo lahko aktivni tudi v mestih ter še veliko več.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec