Vas boli grlo, toda nimate vročine? Poleg prehlada so možni še 4 vzroki (na enega ne bi nikoli pomislili)

13. 10. 2024
Deli
Nenadna temperaturna nihanja in vremenske spremebe lahko pri nekaterih ljudeh povzročijo slabše počutje, med katerimi je tudi boleče grlo. (foto: Profimedia)
Profimedia

Nenadna temperaturna nihanja in vremenske spremembe lahko pri nekaterih ljudeh povzročijo slabše počutje, med katerimi je tudi boleče grlo.

Med vzroki za boleče grlo je pogosto navaden prehlad, ki ga spremljajo zamašen nos, kašelj, kihanje, solzenje oči in splošna utrujenost. Toda prehlad ni edini vzrok za vneto grlo, saj ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki. Preverite najpogostejše vzroke za nastanek te težave in kdaj je čas za obisk pri zdravniku.

Ne spreglejte:

Najpogostejši vzroki za vneto grlo poleg prehlada

1. Tonzilitis (vnetje in otekanje mandljev)  

Tonzilitis se pojavi ob vnetih in otečenih mandljih. Pogostejši je pri otrocih, mlajših od dveh let, toda izvzet ni tudi pri odrasli populaciji. Spremljajo ga boleče grlo, oteženo požiranje in dihanje, otekanje žlez na vratu ter neprijeten zadah. Virusni tonzilitis navadno mine v roku 3 do 5 dni.  

2. Alergije  

Vneto grlo brez povišane temperature lahko povzročijo sezonske alergije, ki so poznane  tudi kot alergijski rinitis. Vzrok za nastanek je postnazalni izcedek, ki draži grlo. Med simptomi, ki se pojavljajo ob tem so še kihanje, kašelj, srbečica, zamašen nos in rdeč oči. Ena izmed preventiv pred sezonskimi alergijami je izogibanje sprožilcem ali uporaba antihistaminikov ter podobnih rešitev.  

Ali presajeni organi lahko prenašajo spomine?
Vas boli grlo, toda nimate vročine? Poleg prehlada so možni še 4 vzroki (na enega ne bi nikoli pomislili)
Profimedia

3. Refluks kisline  

Refluks kisline lahko prav tako pripomore k nastanku vnetega grla. Tovrstno težavo pogosto spremljajo zgaga, kašelj, slabost in težavno požiranje. V pomoč je lahko sprememba prehrane in življenjskega sloga, v hujših primerih se priporoča obisk zdravnika.    

4. Nekatere spolno prenosljive bolezni  

Tudi nekatere spolno prenosljive okužbe, kot sta gonoreja in herpes, so lahko povzročiteljice vnetega grla, še posebej po peroralni izpostavljenosti. Vneto grlo je navsezadnje lahko tudi eden prvih znakov okužbe s HIV. V primeru, da sumite na spolno prenosljivo okužbo, se v prvi vrsti naročite na testiranje.   

Domača zdravila in živila, ki so lahko v pomoč pri blaženju simptomov

V večini primerov obisk pri zdravniku ni potreben, saj vneto grlo, ki ga ne spremlja povišana telesna temperatura, mine samo od sebe. V kolikor simptomi dolgo časa ne izzvenijo, se priporoča obisk zdravnika. V pomoč pri blaženju simptomov so lahko naravni pripravki ter domača živila. Uporabite lahko:  

Grgranje s slano vodo: v topli vodi raztopite pol čajne žličke nerafinirane morske soli in večkrat na dan grgrajte, saj bo to pomagalo zmanjšati vnetje.

Med in limona: v skodelico tople vode dodajte sok polovice limone in žlico medu. Medtem, ko med na grlo deluje pomirjujoče, ima limona protibakterijski učinek.  

Topli zdravilni čaji: v pomoč zoper boleče grlo je lahko tudi pitje čajev kot so čaji iz kamilice, mete ali žajblja, ki ga lahko poleg pitja uporabite tudi za grgranje. Uporaben je tudi ingverjev čaj, ki ima protivnetne lastnosti. Pripravite ga tako, da sveži ingver skuhate v vodi in mu dodate malce medu in limoninega soka. Naj vam koristi.

Vir: mondo.rs

Groza v bolnišnici: umrla 30-letna mamica, potem ko so zdravniki zaradi covida spregledali smrtonosno okužbo z …

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"