Težava s srčnimi zaklopkami se prepozna šele po desetletjih, ko se pojavi, pa jo je treba jemati zelo resno.
Ne spreglejte:
- "Depresija izginja z vadbo": strokovnjak razkriva top 5 aktivnosti za izboljšanje razpoloženja
- Mesto glavobola lahko razkrije vaše zdravstvene težave: ob takšni bolečini takoj poiščite pomoč
Težave s srčnimi zaklopkami so nekoliko bolj občutljivo področje, saj se običajno prepoznajo zelo pozno, če se ne izvajajo preventivni pregledi, pravi kardiolog prof. dr. Siniša Pavlović.
Zdravniku je dovolj, da prisloni stetoskop k prsnemu košu pacienta in zazna, da so srčni toni spremenjeni in da so prisotni šumi. Seveda pa ne smemo vseh šumov pripisovati težavam s srčnimi zaklopkami, saj obstajajo vidiki funkcionalnih šumov, ki jih včasih opazimo pri mlajših osebah in otrocih, kar pa ne pomeni, da so zaklopke bolne – poudarja zdravnik.
Dve desetletji kasneje
Zanimivo pri zaklopkah je, da se bolezen, recimo mitralne zaklopke, ki se nahaja med levim preddvorom in levim prekatom, običajno razvija postopoma, tako da je potrebnih približno 15–20 let, da se pojavijo simptomi. Najpogosteje se pri oboleli zaklopki zgodi, da pacient dobi motnjo srčnega ritma, in ko začnemo iskati vzroke te motnje ritma in naredimo ultrazvok, ugotovimo, da je težava v zaklopki – pojasnjuje prof. dr. Pavlović.
Tri desetletja kasneje
Pri aortni zaklopki je "še slabše". Včasih pacienti nosijo to težavo tudi po 25–30 let, preden se manifestira.
Simptomi so večinoma utrujenost, motnje srčnega ritma, včasih tudi omedlevica, saj zoženje aortne zaklopke povzroči padec krvnega tlaka, ki gre proti možganom. Osnova za vsakršno izgubo zavesti je, kot pravijo zdravniki, hipoksija možganov. To pomeni, da v tem trenutku v možganih primanjkuje kisika, kar vodi do izgube zavesti. To se zgodi, če je aortna zaklopka zelo ozka – navaja kardiolog. Povzame, da so potrebna desetletja, da se težava s srčnimi zaklopkami manifestira, in ko se pojavi, jo je treba obravnavati zelo resno, opozarja.
Vir: kurir.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?