Shranjevanje brisač v kopalnici ni dobra ideja. Razlog pa je ta!
To počne večina – zdi se najprimernejše in predvsem priročno je, saj brisače najpogosteje uporabljamo v kopalnici. A kot kaže, je to lahko velika napaka.
Ključna težava je vlaga. Kopalnica je prostor, kjer je vlažnost zelo visoka. Pogosto je v kopalnici tudi topleje. To ustvarja popolno okolje za razvoj bakterij ter kopičenje plesni. Zato shranjevanje in obešanje brisač ter drugih tkanin, kot je kopalni plašč, v kopalnici ni priporočljivo.
Mokre brisače se v kopalnici sušijo zelo počasi, suhe pa se lahko navlažijo in postanejo pravo gojišče bakterij. In čeprav plesen ni vidna, lahko povzroči neprijeten vonj – ki pa ni edina težava, s katero se lahko zaradi tega srečamo. Redna izpostavljenost tem mikrobom lahko ogrozi zdravje in poslabša stanje kože.
Strokovnjaki prav tako svetujejo, da brisačo po kopanju obesimo zunaj oz. v bolj zračnem prostoru in je nikar ne puščamo na tleh ali v košari za perilo.
Situacija je seveda nekoliko boljša, če lahko brisače hitro posušite na radiatorju. Shranjujte pa jih kljub temu raje v suhem prostoru.
Česa še ni priporočljivo shranjevati v kopalnici?
- Ličila. Iz istega razloga – vlaga.
- Pralni prašek,
- dodaten toaletni papir,
- nakit,
- zdravila in prehranski dodatki,
- knjige in revije,
- električni aparati (fen, ravnalnik za lase …)
Kako pogosto bi morali prati brisače?
Brisače vedno operete, ko so vidno umazane ali ko dobijo neprijeten vonj? To je veliko prepozno.
Z vsako uporabo na brisači pustite na tisoče kožnih celic in milijone mikrobov. Brisačo, ki jo uporabljamo za brisanje rok, naj bi tako prali na vsake 2 do 3 dni. Če je pri hiši veliko ljudi, bi morali brisačo menjati vsak dan ali še bolje, vsakemu dodeliti svojo.
Brisačo, ki se uporablja po tuširanju, pa naj bi osvežili 1- do 2-krat na teden. Seveda je odvisno tudi od tega, ali je bila primerno posušena.
Ne pozabite tudi, da je treba brisačo zamenjati takoj, če imamo nalezljive in/ali kožne bolezni.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?