Ta simptom pogosto dojemamo kot prebavno težavo, a v resnici kaže na odpoved jeter: nikar ga ne spreglejte

28. 7. 2025
Ta simptom pogosto dojemamo kot prebavno težavo, a v resnici kaže na odpoved jeter: nikar ga ne spreglejte (foto: Profimedia)
Profimedia

Če pri sebi opazite ta simptom, se čimprej posvetujte z zdravnikom, opozarja hepatologinja.

Bruhanje krvi ni neobičajno, ni nedolžno, in nikakor ni normalno. Gre za resno opozorilo, da se v telesu dogaja nekaj nevarnega. Hepatologinja dr. Kavya Dendukuri pravi, da je to pogosto zadnji klic na pomoč, ki nam ga pošiljajo jetra, po tem, ko smo mesece ali celo leta prezirali druge opozorilne simptome.

Strokovnjakinja pravi, da je bruhanje krvi lahko znak:

  • počene varikozne vene (razširjene krvne žile) v požiralniku zaradi ciroze jeter,
  • nezdravljenih razjed na želodcu,
  • motenj v strjevanju krvi kot posledice odpovedi jeter,
  • kroničnih stanj, kot so zamaščena jetra, hepatitis, alkoholna poškodba jeter, zloraba protibolečinskih zdravil ali avtoimunske bolezni jeter.

"Ko k meni pride bolnik zaradi bruhanja krvi, to skoraj vedno pomeni, da so jetra že močno poškodovana," pojasnjuje dr. Dendukuri. "Pogosto se vse začne z zamaščenimi jetri, nato pride do fibroze, kasneje pa do razgradnje jetrnega tkiva. Vzroki so lahko različni – od prehrane do okužb – a to nikakor ni le ‘slaba prebava’. Morda gre za zadnji alarm, ki ga pošiljajo vaša jetra."

Nemec s posnetkom o hrvaških plažah razburil Hrvate: "Nikoli več"
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dr Kavya Dendukuri (@drkavya_hepatologist)

Ko jetra začnejo odpovedovati, to med drugim povzroči povečan pritisk v krvnih žilah požiralnika. Zaradi tega nastanejo razširjene vene, ki lahko počijo in povzročijo bruhanje krvi ali pojav črnega, smolnatega blata.

"Če imate vi ali kdo od vaših bližnjih takšne simptome, ne odlašajte. Takoj poiščite zdravniško pomoč," opozarja dr. Dendukuri.