Znebite se jih takoj: to so kuhinjski pripomočki, ki povečujejo tveganje za nastanek raka

29. 10. 2024
Deli
Znebite se jih takoj: to so kuhinjski pripomočki, ki povečujejo tveganje za nastanek raka (foto: Profimedia)
Profimedia

Nova raziskava kaže, da so v različnih gospodinjskih predmetih, vključno s kuhinjskimi pripomočki in posodami za shranjevanje hrane, prisotni prepovedani toksični zaviralci gorenja. 

Ne spreglejte:

Črna plastika je postala priljubljen element mnogih kuhinj, saj je vizualno privlačna, vendar po izsledkih nove študije ne sodi v kuhinjo. Raziskovalci so testirali izdelke iz črne plastike, ki se pogosto reciklira po uporabi kot zaščitni del za elektroniko, na primer ohišja televizorjev. Takšna plastika je pogosto obdelana z zaviralci gorenja med proizvodnjo elektronskih naprav. 

Skrite kemikalije v študiji, objavljeni v reviji Chemosphere, so Megan Liu, glavna avtorica študije in vodja znanosti in politike v organizaciji Toxic-Free Future ter njena dva sodelavca testirali 203 črne plastične gospodinjske predmete na prisotnost različnih kemikalij. Med testiranimi izdelki so bili pladnji za suši, škatle za hitro prehrano, otroške igrače in kuhinjski pripomočki.

kuhinja, pripomočki, plastika, črna, rak
Profimedia

Vsak predmet so najprej testirali na brom, kemikalijo, ki se uporablja v nekaterih zaviralcih gorenja. Če je raven broma presegla 50 delcev na milijon, je ekipa dodatno analizirala prisotnost bromiranih in organofosfatnih zaviralcev gorenja. Te kemikalije se pogosto uporabljajo v elektroniki in so povezane z resnimi zdravstvenimi tveganji, vključno z rakom in motnjami endokrinega sistema.

Raziskava je pokazala, da je kar 85 odstotkov testiranih izdelkov vsebovalo kemikalije za zaviranje gorenja, medtem ko jih je 65 odstotkov vsebovalo mešanico obeh razredov zaviralcev. Največje količine so našli v pladnju za suši, lopatki in ogrlici iz perl za igro. Ogrlica je vsebovala kar 22.800 miligramov zaviralcev, kar je približno 2,3 odstotka njene teže. "Zaviralci gorenja lahko iztekajo iz izdelkov, otroci pa pogosto dajejo igrače v usta," je poudarila Liu. 

Jamie Ross, doktorica znanosti in izredna profesorica nevroznanosti na Univerzi Rhode Island, je dejala, da so jo rezultati presenetili: "Vedela sem za zaviralce gorenja in da so jih poskušali izločiti iz otroških oblačil, vendar nisem vedela, da so končali v gospodinjskih izdelkih, kjer očitno ne bi smeli biti, kar kaže na to, da recikliranje ni dovolj strogo, da bi jih izločilo."

Vir: n1info.hr

Preberite še:

Naj vam nizke temperature ne pridejo do živega: stari ruski trik za gretje stopal in boljšo cirkulacijo