Na daljše življenjsko obdobje vpliva več dejavnikov, med katerimi je tudi življenjski slog, ki vključuje zdravo prehrano in telesno vadbo.
V eni izmed raziskav pa so razkrili, da lahko nekatere navade dodajo več kot 20 dodatnih let življenja. V raziskavi so preučevali življenjski slog več kot 700 000 ameriških vojaških veteranov, starih od 40 do 99 let, ki so sodelovali v večletni študiji, imenovani Million Veteran Program.
Ugotovitve raziskave so pokazale, da so na življenjsko dobo najbolj vplivali pomanjkanje telesne dejavnosti, uživanje opioidov in kajenje, saj so povečali tveganje za smrt za 30 do 45 odstotkov.
»Stres, popivanje, slaba prehrana in nekakovostno spanje, oziroma pomanjkanje, so bili povezani s približno 20-odstotnim povečanjem tveganja za smrt. Pomanjkanje pozitivnih družbenih odnosov pa je bilo povezano s 5-odstotnim povečanjem tveganja za smrt,« so navedli v sporočilu za javnost. Kateri dejavniki pa so povezani z daljšim življenjem?
8 navad, ki vam lahko podaljšajo življenje za 24 let
Raziskava, ki je bila predstavljena na letnem srečanju Ameriškega združenja za prehrano, je pokazala, da je izvajanje osmih zdravih navad, ki jih predstavljamo v nadaljevanju, moškim, ki so jih imeli pri 40 letih, dodalo 24 let življenja. Tudi ženske, ki so pri 40 letih prakticirale te navade, ki pomorejo k dolgoživosti, so z njimi svojemu živlejnju dodale 21 dodatnih let.
Osem navad, ki so navedene po vrstnem redu, začenši z največjim vplivom na življenjsko dobo, so:
- Vadba
- Izogibanje opioidov
- Izogibanje kajenju
- Obvladovanje stresa
- Zdrava prehrana
- Zelo zmerno pitje alkohola (če že)
- Kakovosten spanec
- Vzdrževanje pozitivnih odnosov
Koristi so že od zgolj ene dobre življenjske rutine
Tudi če so v svojo rutino dodali le eno od teh navad, kaže, da so moški in ženske pridobili 4,5 oziroma 3,5 leta življenja več. Le dve dodani navadi sta povečali življenjsko dobo za sedem let pri moških in osem let pri ženskah.
»Presenetilo nas je, koliko lahko pridobimo s tem, da dodamo eno, dve, tri ali vse osem navade, ki vplivajo na pozitiven življenjski slog,« je v sporočilu za javnost povedal Xuan-Mai Nguyen, vodilni avtor raziskave in strokovnjak za zdravstvene vede na Ministrstvu za veterane.
Čim prej, tem bolje, a tudi če v 40., 50. ali 60. letih naredite le majhno spremembo, je to še vedno koristno, kar se je izkazalo tudi pri ljudeh, ki so zdrave navade (oziroma vsaj eno), v svoje življenje uvedli dokaj pozno. Za zdrav življenjski slog namreč ni nikoli prepozno.
Vir: cbsnews.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem