Tako boste v hipu pripravili učinkovit naravni antibiotik.
Zagotovo ste že slišali, da je česen naravni antibiotik, le redki pa vedo, da iz česna lahko pripravimo tudi česnov sok.
Eterične snovi v česnovem soku so tako močne in prodorne, da pomagajo razgraditi v sinusnih votlinah, bronhijih in pljučih nakopičene sluzi. Pospešujejo tudi izločanje telesnih strupov skozi kožo, poroča Sensa.
Ne spreglejte:
- Nikoli jih ne jejte za zajtrk: TO so 3 živila, ki so glavni krivec za odvečne kilograme
- Kaj danes skuhati za kosilo? Rešite kviz in odkrijte recept, ki vam je pisan na kožo
Česnov sok se je izkazal tudi kot učinkovit antibiotik, tudi kot odstranjevalec črevesnih zajedalcev. Učinkovito pomaga pri griži, tudi kot to povzroči ameba oziroma mikrooorganizem shigela (mnogi povratniki iz tropov imajo s tem neprijetne izkušnje).
Zajedalci in klice katerekoli vrste ne morejo uspevati brez njim prilagojene prehrane. Če so organi, zadolženi za izločanje, polni gnijočih odpadnih snovi, bo to seveda privabilo milijone in milijone hvaležnih klic. Če jih za nameček dnevno spodbujamo k razmnoževanju z obroki mesa, druge neorganske hrane in kemikalij, se bodo take klice in zajedalci v našem telesu počutili kot doma in se bodo veselo razmnoževali. Za gostitelja pa to ne pomeni nič veselega.
Česnov sok pomaga odpraviti velik del tovrstnih tegob. A da bi odstranili vzrok zanje, moramo seči veliko globlje v telo. Pri tem so dobrodošle črevesne kopeli za izpiranje črevesja. Nujni so globinski klistirji, vse dokler se odpadne snovi popolnoma ne izločijo iz telesa.
Za pripravo česnovega soka potrebujete glavo česna.
- Očistite česen in stroke zmeljite ali uporabite stiskalnik za česen.
- Zmleti ali pretlačeni česen precedite skozi gazo.
- Česnov sok shranite, ostanke česna pa uporabite pri kuhi.
Česnov sok je pripravljen za pitje. Lahko ga zaužijete takoj ali shranite v hladilniku. Po želji dodajte limono ali morda cimet. Česnov sok lahko tudi primešate drugim sokovom, juhi ali hrani.
Za konec pa še ta nasvet
Za pripravo česnovega soka raje ne uporabljamo sokovnika. Pri tem se namreč sokovnik navzame tako močnega vonja, da še več dni vsi v njem pripravljeni sokovi dišijo po česnu.
Preberite več na Sensa.si