Glivična obolenja se pogosteje pojavljajo poleti, saj k temu pripomore večja vlaga in toplota, ki spodbujata razmnoževanje glivic.
Veliko ljudi se poleti zadržuje tudi na bazenih in kopališčih, kar lahko v določenih primerih privede do glivične okužbe stopal in nohtov.
Znaki glivične okužbe stopal so lahko:
Najpogostejši simptom glivične okužbe nohtov je zadebelitev in sprememba barve nohta. Običajno ni čutiti bolečine ali drugih fizičnih simptomov. Če pa se ne zdravi, se lahko koža pod in okoli nohta vname, kar povzroči bolečino. Drugi znaki so tudi:
- Srbenje, zbadanje in pekoč občutek med prsti ali na podplatih.
- Mehurji na stopalih, ki srbijo.
- Luščenje kože na stopalih, najpogosteje med prsti in na podplatih.
- Suha koža na podplatih ali ob straneh stopal.
- Razbarvani in odebeljeni nohti na nogah.
- Nohti na nogah, ki odstopajo.
- Neprijeten vonj.
Glivična okužba se pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki se ukvarjajo s športom, predvsem pri tekačih, nogometaših in plavalcih, ter pri ljudeh, ki pogosto nosijo obutev, ki ni prepustna, kot je zaprta športna obutev. Toda glivična okužba stopal lahko pojavi tudi pri drugih.
Glivice ne izginejo same od sebe, zato je priporočljivo takojšnje zdravljenje
V tretjini primerov glivičnih obolenj stopal gre lahko za mešano obolenje z bakterijami, ki ga običajno spremlja neprijeten vonj. Ker se zdravje odraža tudi na koži, je zdravljenje glivičnih obolenj nujno, saj okužba ne izgine kar sama od sebe.
Glivice se zlahka prenašajo na družinske člane ali osebe, s katerimi si oboleli deli kopalnico, bazen ali savno. Okužba se večkrat s kože stopal preseli na nohte.
Kako preprečiti nastanek in razvoj glivične okužbe?
Da bi preprečili razvoj glivic na nogah, je treba dosledno upoštevati higienske ukrepe in se izogibati prekomernemu izpostavljanju vlagi.
- Pri zadrževanju na javnih mestih, kot so bazeni, je vsekakor nujna primerna obutev.
- Nošenje sandalov ali obutve (ki ne zapira celotnega stopala).
- Nošenje nogavic iz naravnih tkanin.
- Vsakodnevno umivanje in sušenje stopal.
- Menjavanje čevljev, ki jih nosite vsak dan.
- Ne delite oblačil ali obutve z drugimi ljudmi.
Kako si pomagati ob okužbi?
Čeprav glive naravno živijo v našem prebavnem in reproduktivnem sistemu, lahko postanejo škodljive, saj se na teh področjih telesa prekomerno razmnožijo, zato ne oklevajte, ampak ukrepajte ob prvih simptomih.
Za glivične okužbe stopal so v lekarnah brez recepta med drugim na voljo različne kreme, geli in pršila, ki so namenjene zdravljenju glivičnih okužb. Po potrebi se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko predpiše protiglivična mazila. Možno je tudi alternativno zdravljenje z eteričnim oljem čajevca. Pomagate si lahko tudi z obkladki, namočenimi v kis ali glino ter kopelmi iz hrastovega lublja.
Viri: miss7zdrava.24sata.hr in healthline.com
Morda vas bo zanimalo tudi:
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Alenka Košir, nekdanja ritmična gimnastičarka, manekenka, profesorica športne vzgoje in trenerka. S svojim znanjem je zasnovala posebne vadbe VIIT, številne praktične nasvete za boljše zdravje in počutje pa deli tudi na svojih družbenih omrežjih.
Epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič