Hepatitis je ozdravljiva bolezen

29. 11. 2010
Deli
Hepatitis je ozdravljiva bolezen

“V Evropi je devet milijonov ljudi, ki so okuženi z virusom hepatitisa C, zaradi te okužbe jih vsako leto umre 86 tisoč. Letno se na novo okuži od 27 do 29 tisoč ljudi. Imamo odlične diagnostične metode za odkrivanje okužbe in odlično zdravljenje, edina težava je, da okuženih ne odkrijemo in da se ljudje ne zavedajo, da se lahko okužijo,” je med drugim poudarila dr. Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani.

O hepatitisu je povedala: “Poznamo več različnih virusnih hepatitisov, vsem pa je skupno, da povzročajo vnetje jeter. Hepatitis C je najbolj zahrbten. Pri večini okužba poteka brez bolezenskih znakov, večina okuženih pa ostane kronično okuženih. Bolezen je resna in celo ogroža življenje, ker se lahko pojavijo ciroza jeter, odpovedovanje jeter in smrt, če se organ ne presadi. Po desetletjih okuženosti se lahko razvije tudi rak na jetrih, ki je šesto najpogostejše rakavo obolenje glede na pojavnost rakavih obolenj in tudi tretje najpogostejše glede na smrtnost zaradi rakavih obolenj. Prav virusa hepatitisa B in C povzroča 80 odstotkov vseh rakov na jetrih. Letos pa je postalo jasno, da je hepatitis C ozdravljiva bolezen. Iz skupin z velikim tveganjem za okužbo se je bolezen preselila na raven vlad držav sveta, ki so prvič začele resno ukrepati, saj imajo vse države na svetu težave z ozaveščanjem in odkrivanjem okuženih. Zato so letos na svetovnem zasedanju odbora za zdravstvo svetovne zdravstvene organizacije vse države članice, med njimi tudi Slovenija, podpisale resolucijo na državni ravni, ki narekuje izdelavo skupne strategije za obvladovanje hepatitisa B in C.”

Opozorila je tudi, da se virus hepatitisa C najpogosteje prenaša z okuženo krvjo in da so tej okužbi najbolj izpostavljeni intravenski uživalci drog pa tudi tisti, ki so sprejeli kri pred februarjem leta 1993, tisti, ki so imeli večje operativne posege pred letom 1990 ali 1980, in tisti, ki so imeli zobozdravstvene posege v neprimernih ambulantah.

Okužba se lahko prenaša tudi spolno in s prenosom z matere na otroka. Omenila je tudi, da si bodo strokovnjaki zelo prizadevali, da v bližnji prihodnosti vzpostavijo vsaj eno mesto v Sloveniji, kjer bi se ljudje lahko testirali redno, anonimno in brezplačno. “Obeta se imunogenetsko testiranje pri bolnikih na ravni genomov. Tako bodo bolniki imeli veliko možnost, da ozdravijo, drugi pa, da se ne razvije kronična oblika.”

Za spodbudo pa je povedala: “Bolezen je ozdravljiva, samo k zdravniku moraš. Postopek pa ni nič posebnega, ker znajo vsi specialisti, ki se ukvarjajo z virusnim hepatitisom, tudi zelo dobro svetovati in pristopiti. Postopek zdravljenja ali odkrivanja je mogoče izpeljati v popolni tajnosti. Ožigosan boš, če ne boš šel k zdravniku. Pri nekdanjih odvisnikih je nemalokrat velika motivacija, da zaživijo novo življenje, prav ozdravitev od hepatisa C.”

Dr. Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?