Kaj sproži izbruh herpesa na ustnicah in ali ga lahko preprečimo?

16. 10. 2024
Deli
Pred izbruhom se lahko pri nekaterih ljudeh pojavi tudi utrujenost, glavobol ali bolečine v telesu, kar so lahko znaki, da je imunski sistem oslabljen. (foto: Profimedia)
Profimedia

Herpes na ustnicah, znan tudi kot oralni herpes ali herpes labialis, povzroča virus herpes simplex tipa 1 (HSV-1). 

Gre za zelo pogost virus, ki okuži večino ljudi že v otroštvu ali mladosti, a se lahko pojavi kadar koli v življenju. In vedno, ko se pojavi je zelo neprijetno, boleče in grdo.

Preberite še: 

Kako pride do okužbe s herpesom?

1.      Primarna okužba: Do okužbe z virusom herpes simplex tipa 1 (HSV-1) pride običajno preko stika s slino okužene osebe, poljubljanja, deljenja predmetov (npr. kozarcev, jedilnega pribora) ali tesnega stika z okuženimi predeli.

Ko se človek prvič okuži s HSV-1, se virus naseli v živčnih celicah ob ustnicah. Običajno primarna okužba poteka brez večjih simptomov ali pa povzroči vnetje ust, dlesni ali grla (t. i. herpetični gingivostomatitis).

Naslednji velik izbruh vulkana: podnebni kaos, za katerega človeštvo nima načrta
  • Po prvotni okužbi virus ostane v telesu vse življenje.

2.      Spanje virusa: Virus se po primarni okužbi premakne v živčna vozlišča blizu ustnic, kjer ostane neaktiven (latentno stanje). Medtem ko virus v telesu "spi", okuženi ne kaže nobenih znakov herpesa, niti ne prenaša virusa naprej.

3.      Reaktivacija virusa: HSV-1 se lahko ponovno aktivira in povzroči izbruh herpesa na ustnicah, kadar je imunski sistem oslabljen ali ob določenih sprožilcih. Takrat se virus "zbudi" in potuje po živcih nazaj do kože, kjer povzroči tipične mehurčke na ustnicah.

Kaj sproži izbruh herpesa?

Virus herpes simplex lahko ostane neaktiven v telesu več mesecev ali celo let, vendar ga lahko določeni dejavniki sprožijo in povzročijo izbruh. Ti dejavniki vključujejo:

1.      Oslabljen imunski sistem:Ko je imunski sistem oslabljen (npr. zaradi prehlada, gripe, druge okužbe ali bolezni), postane telo manj sposobno obvladovati virus, kar omogoči njegovo ponovno aktivacijo.

2.      Stres:Fizični ali psihološki stres lahko povzroči hormonske spremembe, ki oslabijo telo, kar pogosto vodi do izbruhov herpesa.

3.      Sončenje (UV sevanje):Izpostavljenost sončnim žarkom brez zaščite je eden najpogostejših sprožilcev izbruha herpesa, saj UV-sevanje lahko poškoduje kožo in oslabi imunski odziv.

4.      Poškodbe ustnic:Razpoke, suha koža ali poškodbe na ustnicah lahko omogočijo virusu, da se ponovno aktivira.

5.      Hormonske spremembe:Ženske pogosto doživijo izbruhe herpesa med menstruacijo, ko pride do hormonskih nihanj.

6.      Utrujenost in pomanjkanje spanja:Pomanjkanje počitka oslabi imunski sistem, kar poveča tveganje za aktivacijo virusa.

7.      Prehlad in druge okužbe:Kadar telo bori proti drugi okužbi, je osredotočeno na to in morda ne more učinkovito zavirati virusa herpesa. 

Herpes na ustih

Medtem ko virus v telesu "spi", okuženi ne kaže nobenih znakov herpesa, niti ne prenaša virusa naprej.

Profimedia

Kako preprečiti izbruh herpesa?

Čeprav se herpes pogosto ponovi, obstaja nekaj načinov, kako zmanjšati verjetnost izbruha:

Krepitev imunskega sistema: Zdrav življenjski slog, vključno z redno telesno aktivnostjo, pravilno prehrano, dovolj spanja in izogibanjem stresu, lahko zmanjša tveganje za izbruhe.

Zaščita pred soncem: Uporabljajte balzame za ustnice z UV-zaščito, ko ste na prostem, saj lahko sončni žarki sprožijo izbruh herpesa.

Izogibanje sprožilcem: Poskusite se izogniti dejavnikom, ki pri vas sprožijo herpes, kot so stres, pomanjkanje spanja ali prekomerna izpostavljenost soncu.

Znaki, da se bo na ustnicah pojavil herpes, so pogosto subtilni, vendar jih je mogoče prepoznati, še preden se mehurčki razvijejo.

Ti opozorilni simptomi vključujejo:

1. Srbenje in ščemenje

Prvi in najpogostejši znak bližajočega se herpesa je občutek srbenja, ščemenja ali rahle bolečine na določenem predelu ustnic. Ta faza se imenuje prodromalna faza in se običajno pojavi en do dva dni pred izbruhom mehurčkov.

2. Rdečica in oteklina

Mesto, kjer bo izbruhnil herpes, lahko postane rahlo rdeče in otečeno. Koža na tem predelu postane občutljiva in lahko povzroča neprijeten občutek.

3. Rahlo pekoč občutek ali zbadanje

Včasih se pojavi pekoč občutek ali občutek, kot da je koža poškodovana, še preden se razvijejo mehurčki.

4. Splošno slabo počutje

Pred izbruhom se lahko pri nekaterih ljudeh pojavi tudi utrujenost, glavobol ali bolečine v telesu, kar so lahko znaki, da je imunski sistem oslabljen.

Kaj lahko naredimo za preprečitev nastanka herpesa?

Če ujamete herpes v zgodnji fazi (prodromalna faza), lahko pogosto zmanjšate resnost izbruha ali celo preprečite njegov pojav. Tukaj je nekaj načinov, kako ukrepati:

1. Protivirusna krema

(Aciklovir)Takoj, ko začutite srbenje ali ščemenje, nanesite protivirusno kremo, ki vsebuje aciklovir ali penciklovir. Te kreme so najbolj učinkovite, če jih uporabite v prvi fazi, preden se mehurčki razvijejo.

2. Peroralna protivirusna zdravila

Če imate pogoste izbruhe herpesa ali če čutite, da bo izbruh resnejši, lahko zdravnik predpiše protivirusna zdravila v obliki tablet (npr. aciklovir, valaciklovir), ki lahko učinkovito preprečijo izbruh ali skrajšajo njegovo trajanje.

3. Led

Hlajenje prizadetega mesta z ledom lahko pomaga zmanjšati oteklino, rdečico in srbenje, s čimer lahko omilite simptome ali upočasnite izbruh herpesa. Led zavijte v čisto krpo in ga nekaj minut držite na prizadetem mestu.

4. Izogibanje stresu in krepitev imunskega sistema

Herpes pogosto izbruhne, ko je imunski sistem oslabljen. Pomembno je, da se izogibate stresu, skrbite za dovolj spanja, uživate uravnoteženo prehrano ter dodatke vitamina C in cinka, ki lahko krepijo imunski sistem.

5. Preprečite sprožilceUV-sevanje

 (sončenje) je pogost sprožilec za herpes. Vedno uporabljajte balzam za ustnice z zaščitnim faktorjem. Prav tako se izogibajte poškodbam ustnic (na primer pretiranemu drgnjenju ali suhosti ustnic).

6. Higiena

Uporabljajte čiste roke, ko nanašate kremo, in se izogibajte dotikanju herpesa, saj to lahko poslabša stanje in povzroči prenos na druge dele telesa ali na druge osebe. 

Preberite še: 

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec