Znan citat govori o tem, da smo tisto kar jemo. Strokovnjaki pa so mnenja, da niso pomembne le sestavine v hrani, temveč tudi način priprave.
Znano je, da visoko predelana živila, ki jih strežejo v restavracijah s hitro prehrano, vsebujejo presežek natrija, sladkorja, nasičenih maščob in dodatkov, kar lahko sčasoma škoduje zdravju. Prekomerno uživanje hitre hrane je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povezano z debelostjo, visokim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo tipa 2, srčnimi boleznimi in drugimi resnimi zdravstvenimi tveganji. Kaj pa, če si hitro hrano privoščite, le enkrat na teden?
To se dogaja v telesu, če jeste hitro hrano enkrat tedensko:
Težave s prebavo
Tudi če pojeste samo en obrok hitre hrane na teden, lahko imate različne težave s prebavo. Pomanjkanje vlaknin v hitri hrani namreč lahko povzroči zaprtje in nepravilnosti. »Hitra hrana ima pogosto malo prehranskih vlaknin, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdrave prebave,« pojasnjuje Trista Best, strokovnjakinja na področju dietetike. »Vlaknine povečajo količino blata, pomagajo pri rednem odvajanju blata in podpirajo rast koristnih črevesnih bakterij.«
Druga neposredna posledica uživanja hitre hrane enkrat tedensko je, da lahko po koncu obroka opazite napihnjenost, saj je hitra hrana običajno polna nezdravih maščob, rafiniranega sladkorja in umetnih dodatkov. To neravnovesje, lahko povzroči prebavne težave, kot so plini, napenjanje in nelagodje.
Sunkovit dvig krvnega sladkorja
Ker obroki hitre hrane pogosto vsebujejo velike količine rafiniranih ogljikovih hidratov in dodanih sladkorjev je redno uživanje hitre hrane povezano z večjo pojavnostjo sladkorne bolezni tipa 2.
Sladkorna bolezen se ne bo razvila čez noč, toda Meaghan Greenwood, dietetičarka in zdravstvena strokovnjakinja, opozarja, da lahko samo ena porcija hitre hrane povzroči hitre skoke ravni sladkorja v krvi, kar trebušno slinavko obremeni, da proizvaja inzulin. »Sčasoma se pozna na telesu kot sunkovit dvig krvnega sladkorja, kar lahko prispeva k insulinski rezistenci, ki je predhodnik sladkorne bolezni tipa 2«. Prav tako lahko povzroči takojšnje težave vsem, ki so že sladkorni bolniki.
Večje tveganje za bolezni jeter
Glede na raziskavo Keck Medicine USC iz januarja 2023 so ljudje, ki zaužijejo vsaj 20 odstotkov svojih kalorij s hitro hrano, izpostavljeni povečanemu tveganju za razvoj nealkoholne maščobne bolezni jeter. To je nevarno stanje pri katerem se maščoba kopiči v jetrih.
»Zdrava jetra vsebujejo majhno količino maščobe, običajno manj kot 5 odstotkov, in celo zmerno povečanje maščobe lahko povzroči nealkoholno zamaščenost jeter,« pravi glavna avtorica raziskave, Ani Kardashian, dr.med. Močno povečanje maščobe v jetrih pri bolnikih z debelostjo ali sladkorno boleznijo je še posebej opazno, verjetno zaradi dejstva, da ta stanja povzročajo večjo občutljivost za kopičenje maščobe v jetrih.
Povečano tveganje za nastanek bolezni srca in možganske kapi
Stalno uživanje visokih količin natrija, ki je v hitri hrani, lahko obremeni srčno-žilni sistem in poveča tveganje za bolezni srca in možgansko kap. Raziskava, objavljena leta 2012 v reviji Circulation, je pokazala, da je uživanje hitre hrane samo enkrat tedensko povečalo tveganje za smrt zaradi koronarne bolezni srca za 20 odstotkov. Udeleženci, ki so se hitre hrane posluževali še več in sicer štirikrat tedensko, so imeli za 80 odstotkov večje tveganje za nastanek bolezni srca.
Čeprav uživanje hitre hrane enkrat na teden prinaša manj tveganja, vseeno raje čim večkrat izberite svežo in polnovredna živila, ki uravnotežijo kompleksne ogljikove hidrate, zdrave maščobe, beljakovine, vlaknine ter vitamine in minerale.
Povzeto po: bestlifeonline.com
Morda vas bo zanimalo tudi:
Borut Pahor je v tokrati epizodi Mastercard® podkasta navdiha gostil uspešnega Slovenca, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes. Že veste, o kom govorimo?
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem