Igre ne prinašajo le zabave, ampak imajo tudi mnogo pozitivnih učinkov na zdravje. So pomemben dejavnik sprostitve, druženja in miselnega naprezanja. Pomagajo tudi pri razvoju koordinacije, spretnosti in spodbujajo sodelovanje. Preverite, katere so še posebej priporočljive za ljudi z demenco.
Pri ljudeh, ki redno igrajo igre, so opazili napredek pri:
- ustvarjalnosti
- pozornosti
- veliko smeha
- spremenjeno obnašanje
- željo po sodelovanju z drugimi
Skrivanje predmetov
Na mizo pripravite nekaj naključnih predmetov in povabite igralce, da si jih ogledajo. Čez nekaj sekund prekrijte predmete z odejo, igralci pa morajo na list zapisati, kaj leži na mizi. Zmaga tisti, ki se spomni največ stvari.
Kakšna je cena?
Za igro potrebujete predmete iz kuhinje: kavo, jajca, konzervo fižola, med in druge stvari, ki jih najdete. Pripravite tudi manjše nagrade, ki jih boste kasneje podelili. Predmete postavite na mizo. Naloga igralcev je, da čimbolj natančno uganejo ceno. Tiste, ki se ji najbolj približajo, razveselite z nagrado.
Leseni stolp
Stolp sestavljajo lesene kocke, ki so položene druga na drugo. Igralci morajo vzeti kocko iz stolpa, ne da bi ga pri tem podrli. Več kot je manjkajočih ploščic, težja je igra. Konča se, ko se stolp podre. nagradami.
Reci karkoli
Igra je priročna še posebej, če se igralci med seboj še ne poznajo dobro. Sestavite serijo kartic z različnimi vprašanji. Potrebujete tudi tablo na katero bodo lahko odgovarjali. Vprašanja naj bodo odprtega tipa, kar pomeni, da potrebujejo razlago (da ali ne ni zadosten odgovor). Igro prilagodite glede na igralce, na primer določite osebo, ki bo odgovarjala na vprašanja, izberite tematiko ...
Domine
Preprosta igra, ki jo verjetno poznajo vsi. Če jo želite popestriti, lahko zlagate domine v določene oblike ali jih nadomestite s tistimi, ki imajo namesto pik oblike in barve.
Preberite tudi:
- Česa nas lahko naučijo pohodniki o srečnejšem in bolj zdravem življenju
- Kako ugotovimo, ali smo zakisani?