Blagodejni učinki ingverja so znani že tisočletja, stare civilizacije so ingver prepoznale kot začimbo, ki je vredna nekaj več. Rimljani so ga kot dragocenost obremenili z visokimi davki, v stari Kitajski je bil ingver priljubljen žrtveni dar za bogove. V Veliki Britaniji – kjer se ingver imenuje ginger – uporabljajo besedno zvezo 'to ginger up', kadar hočejo povedati, da želijo nečemu ali nekomu dati zagon. Zares čudovit, ta azijski gomolj!
Zakaj je tako uporaben?
Sveži ingver vsebuje sicer 80 odstotkov vode, kljub temu pa še več kot 160 sestavin. Ena od najpomembnejših je borneol, kemijska spojina, ki preprečuje vnetja in znižuje temperaturo. Cineol, ki je oster in pekoč, umiri kašelj in deluje antibakterijsko. Enako učinkovit je curcumin, ki se meša tudi v kari – znižuje holesterol in deluje antioksidativno.
Tudi za lepoto!
Od azijske začimbe do svetovne lepotne zvezde: njegovi številni minerali, vitamini in eterična olja imajo pomirjujoč in hkrati aktivacijski učinek. Kot dodatek v kopalnem olju ingver pospeši cirkulacijo krvi in poskrbi za toploto. Izvlečki ingverja zmanjšujejo otekanje – zaradi tega je ingver zanimiv kot sestavina krem. Starostne in sončne pege zbledijo, če jih natrete z mešanico vinskega kisa (recept desno) in vode. Ingverjevo olje krepi prekrvavitev kože na glavi in lahko zmanjša izpadanje las.
Zakaj je tako zdrav?
Zima je čas prehladov, ingver pa pomaga, ko se kašelj, nahod in bolečine v grlu že pojavijo. Ob redni uporabi krepi celo obrambne mehanizme telesa in preprečuje prehlade. Le redno morate piti ingverjevo vodo. Olupite 1,5 cm ingverjeve korenine in jo narežite na tanke rezine. Zalijte z 1,5 litra vrele vode in pustite stati 10 minut. Mešanico nato za približno 6 ur shranite v termovki in nato čaj po skodelicah pijte čez dan. Lepo vas bo pogrel, telesu pa pomagal odplaviti strupene snovi.
Zdravilna moč ingverja gre še dlje: vsebuje namreč oleoresin, ki pomaga pri glavobolih. Če vas muči potovalna slabost, imejte pri sebi ingverjeve paličice – te vsebujejo shogaol, ki preprečuje draženje na bruhanje. Z ingverjevim oljem boste pozdravili tudi nategnjene mišice.
Zakaj je dober za spomin?
Ingver pospešuje prekrvavitev – tudi v možganih. Zdrav gomolj tako preprečuje zaprtje žil in izbolj-ša spomin. Pravo sredstvo za pomlajevanje sivih celic! To dosežete zlahka: ingver redno uživajte v jedeh, na primer v slastni jedi iz voka (recept zgoraj)
Piščanec z ingverjem
Za 4 osebe:
Olupite 300 g korenja in ga zrežite na tanke trakove. Olupite kos ingverja (približno 2 cm) in 1 čebulo ter oboje zrežite na kocke. Olupite 2 stroka česna in ju zrežite na rezine. Oplaknite 500 g fileja piščančjih prsi, meso osušite in ga zrežite na grižljaj velike koščke. Meso 3–4 minute pecite v voku na 2 žlicah arašidovega olja. Nato ga vzemite iz voka. Na olju nato popecite ingver, čebulo in česen, dodajte še korenje in vse skupaj pecite približno 1 minuto. Oplaknite 200 g sojinih kalčkov, jih osušite in dodajte zelenjavi. Začinite z 1 žlico ostrigarjeve omake in 3 žlicami sojine omake. Nato primešajte še meso, 2 žlici sesekljanega peteršilja in 1 žlico limetinega soka.
Marelični piškoti z ingverjem
50 g suhih marelic čez noč namočite v 4 cl mareličnega likerja. Pečico segrejte na 180 stopinj. Sadeže odcedite, jim primešajte 1 žlico kandiranega ingverja in vse skupaj drobno sesekljajte. Penasto stepite 175 g masla, 1 ščepec soli in 175 g sladkorja v prahu. Drugo za drugim primešajte 3 jajca. Posebej zmešajte 175 g moke, 1 žličko pecilnega praška, 1 žlico kakava, 75 g mletih mandljev, 3 žličke ingverja v prahu in 45 g zdrobljeni kakavovih zrn ter primešajte še sadeže ter vse skupaj vmešajte v kremno zmes. Testo oblikujte v kroglice (premera 3 cm) in jih položite na papir za peko ter jih sploščite. Potresite jih s sladkorjem in jih pecite 10–15 minut. Po koncu peke ohladite.