Pri kašlju, ki je kot simptom prehladnih obolenj in gripe, si lahko pomagate z zdravili ali nekaterimi domačimi pripravki. Aromatičen ingverjev čaj je odličen za izkašljevanje, pomaga pa tudi popečen česnov strok.
Nikar pa ne odlašajte z obiskom pri zdravniku, če kašelj ne popušča in opažate, da je čedalje hujši, posebno bodite pozorni tudi na kašelj pri otrocih.
Za blažitev simptomov gripe in prehlada, tudi kašlja, si pripravite v domači lekarni ingverjevo korenino, česen, limono, med, kurkumo, zelišča, iz katerih lahko pripravite čaje, na primer meliso, lipovo cvetje, koprivo, meto, žajbelj ipd.
Ingverjev čaj
Iz ingverja lahko pripravite zelo dober in aromatičen čaj. Ob pitju čaja lahko občutite blag pekoč, mogoče celo oster občutek v grlu. Kako močan je ta občutek, je odvisno od občutljivosti posameznika in seveda od tega, kako močan je čaj.
Količine ingverja in vode so odvisne predvsem od tega, kako močan čaj želite, tako da bo najbolje, da sami določite pravo razmerje ingverjeve korenine in vrele vode; začnete pa lahko z okvirnim razmerjem: približno petcentimetrska korenina za liter vrele vode.
V vodo torej narežite približno pol centimetra debele rezine ingverjeve korenine, ki ste jo pred tem dobro umili s krtačko, nekateri jo raje kar olupijo, nekateri pa ingver kar naribajo. Ingverjeve rezine kuhajte približno 10 do 15 minut, nato pa čaj rahlo osladkajte z medom ali javorjevim sirupom in mu dodajte malo limone. Tak čaj bo telo krepko poživil, pomaga pa tudi pri izkašljevanju.
Popečen česnov strok
Lahko pa tudi česnov strok v ponvi na hitro popečete, nato pa ga zadržujete v ustih in iz njega posesate koristne snovi. Poskusite še 3–5 kapljic olja nageljnovih žbic v mešanici s strtim česnovim strokom in pol čajne žličke medu, to pomaga pomiriti grlo.
Pri majhnih otrocih je potrebna še posebna previdnost
Malčkom najbolje pomagate pri kašlju z vlažilniki zraka, da bodo bolje spali. Med lahko pomaga starejšim otrokom, vendar pa naj ga ne bi uživali mlajši od enega leta.
Čeprav so pri kašlju ob prehladu dobri tudi trdi bomboni, ti niso priporočljivi za otroke, mlajše od treh let, saj se lahko zadušijo.
Pri raznih zdravilih, ki so na voljo brez recepta, pa preverite, ali jih sme uživati otrok, mlajši od štirih let.
Pripravite si tudi ingverjev sirup, ki je odlična alternativa medu. Recept boste našli TUKAJ.
Tekst: Nataša Purkat, foto: Shutterstock
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?