Kaj se dogaja v našem telesu, ko popijemo preveč alkohola?

30. 3. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Alkohol je družbeno sprejemljiva 'droga' in ga uživamo ob številnih priložnostih – vendar pa nas vseeno lahko skrbi ...

En kozarček za nazdraviti, kozarec vina ob večerji ... Tudi pri ženskah postaja alkohol nekaj povsem normalnega, vsakdanjega. Toda kako prepoznamo mejo, ko iz užitka stopimo na pot odvisnosti? Po merilih Svetovne zdravstvene organizacije naj moški dnevno ne bi zaužili več kot 24 gramov alkohola (približno dve majhni pivi), ženske pa polovico tega.

Zloraba alkohola iz leta v leto narašča in tudi kot starši bi se morali večkrat zamisliti, kakšen zgled ponujamo svojim otrokom, od katerih pozneje terjamo odgovorno ravnanje.

Delovanje alkohola na telo

Možgani

Po zaužitju alkohola se poslabšata koncentracija in sposobnost reakcij, na dolgi rok pa lahko prekomerno uživanje trajno poškoduje možgane (motnje spomina, zmanjšanje inteligence).

Srce

Visok krvni pritisk, motnje ritma srca in vnetja srčne mišice so posledice rednega uživanja alkohola. Tudi če pogosto slišite, da en kozarec rdečega vina dnevno dobro dene srcu.

Jetra

Organ mora razgraditi alkohol in ne more predelati maščob. Posledica so zamaščena jetra, ki lahko privedejo do jetrne ciroze.

Trebušna slinavka

Alkohol lahko povzroči kronične motnje in netoleranco za mastne jedi. Še bolj boleče: vnetje trebušne slinavke.

Prebavni trakt

Redno uživanje alkohola privede do vnetja želodčne sluznice. V črevesju sta lahko motena absorpcija in transport življenjsko pomembnih hranilnih snovi.

Razmnoževanje

Alkohol zvišuje tveganje za raka na dojkah. Med nosečnostjo in dojenjem škodi otroku. Ker pri alkoholiziranih ženskah popustijo nekatere zavore, obstaja nevarnost, da ob nezaščitenih spolnih odnosih zbolijo za hepatitisom, HIV, klamidijo in drugimi spolnimi boleznimi.

Spdaj lahko rešite še test, ki vam bo odgovoril, ali se morate zamisliti nad količino popitega alkohola: