Tekočina je izjemno pomembna za pravilno delovanje telesa. Preverite, kaj se zgodi, če premalo pijemo.
Zadostna količina tekočine je ena od ključnih komponent zdravega življenjskega sloga, a nanjo pogosto pozabimo. Kaj pa se v resnici zgodi, če premalo pijemo?
Zakaj je tekočina pomembna?
Več kot polovico našega organizma sestavlja voda. Nahaja se tako v celicah, kakor tudi izven njih in ima v telesu številne nenadomestljive funkcije.
Med drugim je voda pomembna komponenta krvi in tako omogoča oskrbo tkiv s kisikom in hranilnimi snovmi. Poleg tega ščiti organe, uravnava telesno temperaturo, vlaži sluznice, omogoča gibljivost sklepov, sodeluje pri presnovnih procesih, preprečuje zaprtje in omogoča izločanje odpadnih snovi z urinom.
Kaj se zgodi, če premalo pijemo?
Če ne pijemo dovolj vode, lahko pride do dehidracije, stanja, ko izgubljamo več tekočine, kot je vnesemo v telo.
Dehidracija se najpogosteje pojavlja, ko na razpolago nimamo dovolj pitne vode (npr. na potovanjih), včasih pa se zgodi, da preprosto pozabimo piti. K dehidraciji bistveno pripomorejo tudi prebavne težave, denimo driska ali bruhanje.
Dehidracija se kaže z več različnimi znaki. Tukaj je nekaj najpogostejših.
Glavoboli
Ko ste dehidrirani zaradi premalo pitja vode, lahko doživite glavobole zaradi dehidracije – od blage bolečine v glavi do popolne migrene.
Utrujenost in težave s koncentracijo
Nizka raven energije, "možganska megla" in pomanjkanje osredotočenosti so prav tako možni stranski učinki premajhnega pitja vode in nizkega vnosa tekočine. Zaradi tega lahko pride tako do zmanjšane produktivnosti, pa tudi do sprememb v razpoloženju.
Pridobivanje telesne teže
Ko premalo pijete, se lahko poveča vaš apetit. Posledično pogosteje posegate po prigrizkih in tako zaužijete več kalorij, kar pripomore tudi k pridobivanju telesne teže.
Težave s prebavo
Če premalo pijemo, pride do pomanjkanja tekočine tudi v debelem črevesju, kar privede do suhega blata, ki ga je težko odvajati. Ravno premajhna količina zaužite tekočine je eden najpogostejših razlogov za zaprtje.
Suha koža
Se vam zdi, da imate suho kožo kljub uporabi vlažilnih izdelkov? Morda je težava v tem, da ne pijete dovolj. Če premalo pijemo, namreč zelo pogosto tudi pride do suhe kože. Nekatere raziskave celo namigujejo, da premajhna količina zaužite tekočine pripomore k hitrejšemu staranju kože.
Manjša zmogljivost
Ko ste dehidrirani, lahko pride tudi do manjše fizične in duševne zmogljivosti. Izkazalo se je tudi, da premajhen vnos tekočine poveča tveganje za nastanek poškodb.
Slabši imunski sistem
Premajhna količina popite tekočine lahko pripelje tudi do slabšega imunskega sistema. Posledično ste bolj dovzetni za bolezni, samo okrevanje pa traja dlje časa.
Povečano tveganje za težave s sečili
Ko se sprašujemo, kaj se zgodi, če premalo pijemo, se moramo zavedati, da premajhna količina tekočine vpliva tudi na zdravje sečil. S tem, ko premalo pijemo, povečujemo tveganje za nastanek ledvičnih kamnov, okužb sečil ter ledvičnih bolezni. Zato je pri ljudeh, ki imajo ponavljajoče se okužbe sečil, še toliko pomembneje, da dnevno popijejo dovolj tekočine.
Znaki dehidracije
Da bi se izognili morebitnim posledicam, je pomembno, da že preventivno pijemo dovolj vode. Vseeno pa je dobro tudi, da smo pozorni na znake dehidracije in pravočasno ukrepamo.
To so znaki, da premalo pijete >
Če sumite, da ste dehidrirani, ukrepajte takoj: poskrbite za zadosten vnos tekočine, v primeru hujše dehidracije pa se posvetujte z zdravnikom.
Viri:
dripdrop.com
henryford.com
Bonus video: podkast z Borutom Pahorjem in Robertom Lešnikom, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes