Zaskrbljujoče: to se zgodi s telesom, če zaspite pred televizijo (pojasnjuje strokovnjak za spanje)

16. 4. 2024
Deli
Zaskrbljujoče: to se zgodi s telesom, če zaspite pred televizijo (pojasnjuje strokovnjak za spanje) (foto: Instagram @hilaryduff (Posnetek zaslona))
Instagram @hilaryduff (Posnetek zaslona)

Tega odslej ne boste počeli nikoli več.

Zagotovo vam je znan naslednji scenarij: zvečer se po napornem dnevu udobno namestite na kavč in si prižgete svoj najljubši film ali serijo. Na začetku budno spremljate dogajanje na zaslonu, nato pa so vaše oči vse bolj utrujene. Prigovarjate si, da vam še ni treba v posteljo... V naslednjem trenutku pa se že prebudite in spoznate, da ste zopet zaspali pred televizijo!

Čeprav mnogi priznavajo, da pogosto zaspijo pred televizijo, to za zdravje ni najboljša izbira, pišejo na portalu n1info.si. Strokovnjak za spanje Trevor Cooke namreč opozarja, da umetna svetloba s televizijskega ekrana lahko zmoti naravni cikel spanja in budnosti telesa.

Kako gledanje televizije vpliva na kakovost spanca?

Že sama uporaba ekranov pred spanjem negativno vpliva na kakovost spanca in zdravje možganov. Zasloni izžarevajo modro svetlobo, ki lahko zmanjša proizvodnjo melatonina, ki pomaga pri regulaciji dnevnega ritma in cikla spanja.

Poslanec državnega zbora si je spremenil priimek

Močna svetloba in vznemirljive vsebine na zaslonih vzdržujejo možgansko aktivnost, zaradi česar se ne morete sprostiti in kvalitetno spati. S tem se poveča verjetnost, da se boste ponoči zbujali, skozi dan pa se boste počutili bolj utrujene.

Slab spanec ne pripomore samo k utrujenosti, temveč poslabša tudi delovanje možganov. Slabša se spomin, pozornost in sposobnost sprejemanja odločitev. Trevor Cooke poudarja, da večerno gledanje televizije lahko oteži učenje ter zmanjša zmožnost osredotočenja in razumevanja informacij.

Težave s hrbtom in križem

Slabša kakovost spanca pa ni edini minus spanja pred televizijo, dodaja Cooke. "Nenavadni položaji, posebej na kavču, so lahko obremenjujoči za vratne in hrbtne mišice, kar povzroča otrdelost ali aktune, sčasoma celo kronične bolečine. Tudi nezadostna podpora hrbtenici lahko poslabša obstoječe težave ali prinaša nove," pravi.

Neustrezen pretok krvi

Spanje pred televizijo v položaju, ki pritiska na določene dele telesa, moti tudi ustrezen pretok krvi. Pojavijo se lahko občutki nelagodja, mravljinčenja ali celo odrevenelosti, posebej v rokah ali nogah. Če to traja dlje časa ali pogosto, lahko privede do težav s cirkulacijo krvi, celo do pojave globoke venske tromboze (zamašenosti žil).

Spanje pred televizijo vsekakor ni najbolj optimalno za naše zdravje, zato se je temu dobro izogibati. Zvečer so priporočljive dejavnosti, ki bodo pomagale umiriti telo in ga pripraviti na spanec; dihalne vaje, meditacija, branje... Preizkusite različne rutine in opazujte, kaj najboljše vpliva na vas.

Vir: n1info.si

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven