Poceni sončna očala je mogoče najti skoraj povsod – v supermarketih, drogerijah, na bencinskih črpalkah in v številnih spletnih trgovinah. Toda ali takšna očala sploh nudijo kaj zaščite?
Medtem ko leče običajno izpolnjujejo določene minimalne zahteve za zaščito pred UV žarki, pa je njihova kakovost v drugih pogledih – jasnost vida denimo – klavrna, pišeta Jacobo García Queiruga, optometrist, in Veronika Noya Padín, raziskovalka na področju optometrije.
Optike po drugi strani morajo izpolnjevati višje standarde. Optiki so tudi veliko bolje opremljeni in strankam pomagajo najti sončna očala, ki ne izpolnjujejo le praktičnih pogojev, ampak so tudi udobna in se lepo prilagajajo obraznim potezam.
Na kaj vse je treba biti pozoren pri nakupu sončnih očal
Na spreglejte še:
Pravila za zaščito
Evropska zakonodaja leče za sončna očala uvršča med 'osebno zaščitno opremo' in opisuje pet stopenj zaščite. Leče kategorije 0 prepuščajo 80-100 % svetlobe, tiste iz kategorije 4 pa le 3-8 %, kar pomeni, da niso primerne za vožnjo. Kategorija 3 je najpogosteje uporabljena, saj so te leče primerne za večino situacij, vključno z vožnjo.
Ali to pomeni, da temnejše leče nudijo več zaščite?
Kratek odgovor se glasi: ne nujno.
Stopnja absorpcije svetlobe je odvisna od tega, kako in kje se bodo očala uporabljala.
Leče kategorije 4, tiste torej, ki prepuščajo le nizek odstotek svetlobe, so primerne za izjemno svetla območja, kot so visokogorje, snežne površine, puščave, morje, v drugih situacijah pa lahko dejansko zmanjšajo vidljivost. Zato očala s takšnimi lečami niso primerna za vožnjo.
Bodo pa vsa sončna očala, ki ustrezajo uveljavljenim standardom, zaščitila vaše oči pred UV sevanjem.
Kvaliteta vidnosti
Zaradi sončnih očal se lahko zdi, da je vid moten. To je zato, ker zatemnjena leča selektivno filtrira svetlobo: prepušča eno vrsto sevanja in omejuje drugo.
Tu so zato pomembne naslednje tri točke:
Ostrina vida. Kako ostro vidimo, torej. Testira se z branjem črk, ki so na zaslonu ali stenskem grafikonu. Vendar test vključuje črne črke na dobro osvetljenem belem ozadju, kar pomeni, da ne upošteva, kako se kakovost vida spreminja v drugih svetlobnih pogojih.
Kontrastna občutljivost. To je sposobnost ločevanja predmetov od ozadja. Težje je, na primer, razločiti črne črke na sivem ozadju kot na belem.
Refrakcijske napake. Ki vplivajo tako na ostrino vida kot na kontrastno občutljivost. To je tisto, kar povzroča astigmatizem in smo zaradi tega ali dolgovidni ali kratkovidni.
Sončna očala brez recepta, če imate katero od teh težav, lahko situacijo močno polabšajo, bolj kot če bi bili brez očal za kratkovidnost ali daljnovidnost!
Kako pomembna je barva leč?
Čeprav barva ne vpliva na zaščito, lahko vpliva na kontrast in občutek svetlosti, saj vsaka barva filtrira drugačno valovno dolžino svetlobe.
Sive leče filtrirajo vse valovne dolžine, medtem ko imajo rjave ali zelene leče drugačen učinek na absorpcijo svetlobe. To pomeni, da je vidna zaznava skozi rjave leče svetlejša, zelo temna skozi sive in bolj naravna skoz zelene.
Plastične ali steklene leče?
Barva leč pa ni edina, ki vpliva na kakovost vida. Pozorni moramo biti tudi na to, iz česa so leče narejene.
Najpogosteje so narejene iz posebne plastike – pravijo jim tudi organske leče, vendar je mogoče najti tudi steklene, znane kot mineralne leče oziroma stekla.
Organske leče so lažje in močnejše, mineralna stekla so odpornejša na praske in ne popačijo barv tako močno. To pomeni, da je z mineralnimi stekli kakovost vida boljša.
Kaj pa polarizirane leče?
Polarizirane leče blokirajo svetlobo, ki oko doseže pod določenim kotom, po tem, ko se odbije od površine, kot je cesta ali voda, in tako zmanjšajo bleščanje. Še posebej primerna so takšna očala za vožnjo ali preživljanje časa ob/na vodi.
Vendar so lahko sončna očala s polariziranimi lečami oz. stekli v določenih situacijah neprimerna.
Blokirajo, na primer, svetlobo zaslonov, zaradi česar so zasloni videti temnejši ali celo popolnoma črni, kar pomeni, da je treba naprave pogosto obračati, da se izboljša vidljivost.
Takšna očala prav tako niso primerna za nekatere zimske športe: ker zmanjšajo bleščanje, se lahko hitro zgreši ledene zaplate na tleh.
Druge lastnosti, ki tudi pomembne
Seveda obstajajo tudi nekatere oblikovne značilnosti, ki jih pri izbiri dobrih sončnih očal ne moremo spregledati, še pišeta strokovnjaka.
Gradientna stekla – to so tista stekla, ki so na vrhu temnejša in postopoma postajajo svetlejša. Običajno absorbirajo približno 85 % svetlobe na najtemnejšem delu in 10 % na svetlejšem.
Te leče delujejo elegantno in modno, vendar to ne vpliva na njihovo zaščito pred UV žarki. Kljub temu so morda takšna očala primernejša za oblačne dni, na svetel poletni dan pa morda niso najboljša izbira.
Odsevne leče so na zunanji strani prevlečene s plastjo, ki odbija svetlobo in povečuje zaščitno. Na žalost se zlahka poškodujejo in praske so precej vidne.
Leče s prevleko na notranji strani zagotavljajo večjo jasnost vida, saj preprečijo bleščanje zaradi svetlobe, ki prihaja od zadaj. Takšno antireflektivno prevleko imajo običajno velika sončna očala ali očala z optično zelo kakovostnimi stekli.
Za konec
V primeru kakršnihkoli dvomov je seveda najbolje, da se pogovorite s svojim optikom ali optometristom in poiščete očala, ki najbolj ustrezajo vašim potrebam.
Preberite še:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?