Kako na naraven način uravnovesiti hormone

30. 7. 2014
Deli
Kako na naraven način uravnovesiti hormone (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Rast, razvoj, metabolizem, spolna dejavnost, razmnoževanje, razpoloženje ... sodijo med hormonalno vodene procese. Zato ni čudno, da hormonska situacija, ki se poruši, povrzoča bolezni. Preberite si, kako lahko telesu pomagate na naraven način.

Izogibajte se strupom

Pesticidi, plastika, gospodinjske kemikalije, lepotni izdelki in celo vzmetnice lahko vsebujejo snovi, ki motijo hormonalno delovanje - oponašajo delovanje hormonov in preprečujejo telesu, da bi izdeloval svoje. Podobno deluje kontracepcijska tabletka. Namestno plastične, uporabljajte stekleno embalažo. Naredite si lastne kozmetične izdelke.

Izločite kafein

Kafein onemogoča endokrini sistem, še posebej, kadar so prisotni stresni hormoni. Izogibajte se kavi, čokoladi in jih nadomestite z zeliščnimi čaji.

Škodljive maščobe

Rastlinsko olje, arašidovo olje, sojino olje, margarina so umetne maščobe, ki škodujejo telesu. Povzročijo lahko mutirane celice in vnete celice.

Nasičene maščobe

Hormoni so narejeni iz holesterola. Maščobe naše telo potrebuje. Dobre maščobe so kokosovo olje, palmino in deviško oljčno olje. Vsa olja niso primerna za kuhanje, najboljša za te namene sta kokosovo in palmino olje.

Jejte maco

Maca je adaptogena rastlina, kar pomeni, da svoje učinkovanje prilagaja telesu in njegovim potrebam. Ne vsebuje hormonov, ampak s svojo sestavo hranilnih snovi spodbuja žleze k pravilnemu delovanju in s tem uravnava hormonsko ravnovesje.

Uživanje korena mace krepi imunski sistem, občutno povečuje energijo in pripomore k boljšemu počutju. Veliko žensk opazi blažji PMS, povečano plodnost, izboljšano kožo, moški pa opažajo povečano produkcijo sperme, povečan libido in izboljšan spanec.

Maca vsebuje tudi veliko mineralov in esencialnih maščobnih kislin, ki so potrebni za ustvarjanje hormonov. Odličnega okusa je v smutijih.

Kako pa kaj vaš spanec?

Uravnovešeno spanje pomaga harmonizirati hormone. V primeru težav s hormoni se priporoča podaljšan spanec, tudi 10-12 ur. Svojemu telesu tako dopustimo, da se pozdravi.

Uravnovešanje leptina - hormona lakote in prebave

Vsak od živčnih prenašalcev v našem telesu je sestavljen iz beljakovinskih gradnikov, ki jih imenujemo aminokisline. To so prehrambeni elementi, ki jih proizvaja telo samo oziroma jih pridobimo s hrano, ki jo jemo. Če vam teh pomembnih snovi primanjkuje, lahko pride do depresije, napetosti, razdražljivosti in občutka, da ste ves čas lačni.

Leptin, ki je odgovoren za občutek lakote, je sestavljen iz 167 aminikislin. Njegova naloga je torej prenašanje sporočil o zadostnosti maščobnih rezerv ter zvečanje porabe energije.

Pomanjkanje leptina povzročimo s prekomernim uživanjem sladkorja in procesirane hrane ter s premalo spanca. Posledično izkušamo močnejšo lakoto in počasnejšo prebavo.

Hranljiva hrana

Jejte pravo hrano hrano - ne zapakirano in procesirano. Namakajte oreščke, semena in zrnje pred zaužitjem.

Nekatera izmed najhranljivejših jedil so:

  • sveže sadje in zelenjava,
  • bela moka in sladkor sta hranilno prazna, zato jih nadomestite z bolj zdravimi opcijami in namesto bele moke uporabljajte kokosovo ali mandljevo moko
  • uporabljajte naravna sladila, na primer med, melaso, palmin/kokosov sladkor, stevio.

Privoščite si 'sončno kopel'

Sonce je tisto, ki ustvarja, ohranja in tudi uničuje življenje na Zemlji. Je pravzaprav edini vir energije na Zemlji in v celem osončju.

Čeprav prekomerno izpostavljanje in sončenje brez zaščite ni priporočljivo, pa se pred soncem nikar ne skrivajte. Ultravijolični žarki namreč stimulirajo žlezo ščitnico, ki tako poveča proizvodnjo hormonov za krepitev telesnega metabolizma.

Po ajurvedskem zdravniku Andreasu Moritzu ljudje, ki niso v zadostni meri izpostavljeni soncu, postanejo šibki in obolevajo tako za telesnimi kot duševnimi boleznimi. Življenjska energija pri takšnih ljudeh oslabi, slabša pa je tudi kakovost življenja.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?