Med branjem teh vrstic postajajo vaše kosti krajše, poroznejše in lomljivejše. Pretentajte zob časa in ostanite trdni do konca svojih dni.
Zlomeljena kost je znamenje časti. Svetu da vedeti, da ste
pravi moški. Moški, ki tvega, ki tekmuje zato, da zmaga, in ne omedli ob pogledu na podlaktnico, ki ob odprtem zlomu pogleda skozi kožo na podlakti. Toda zlomljena kost ni vedno le rezultat junaštva, hrabrosti in požrtvovalnosti. Lahko je tudi znanilka izredno neprijetne bolezni, pri kateri se postopoma redči kostnina, kosti pa zaradi tega postajajo šibkejše in se laže zlomijo. Ta bolezen vas oropa najzavidljivejših centimetrov telesne višine in poslabša vašo že tako slabo telesno držo. V vas se prikrade počasi in potuhnjeno.
Z ničimer ne opozori nase, kosti pa postajajo čedalje bolj podobne siru ementalerju. Ponavadi je prvo opozorilo nenavaden zlom, za katerega je značilno, da se dolgo celi, močno okrni vašo samostojnost in neodvisnost, predvsem pa se v visokem odstotku ponavlja. Osteoporoza.
Nikar ne mislite, da ne vemo, na kaj pomislite ob njej.
Da se s to kostno nadlogo spopadajo samo ženske po menopavzi in da naj tako tudi ostane. In pika. Žal, dragi junaki. Takšno prepričanje je le bajka. Veliko moških po vsem svetu trpi zaradi osteoporoze in vi morebiti niste izjema. Če ste premalo telesno aktivni, pijete preveč alkoholnih pijač in poleg tega iz vaših ust visi smrdljiva cigareta, potem ste pravi kandidat moškega spola, ki se lahko skupaj s pomenopavznimi ženskami postavi v dolgo vrsto pred ambulanto, na katerih vratih piše “Merjenje kostne gostote”.
Preden se sprijaznite s tem, da nekatere bolezni žensk pač tudi moškim niso prizanesene, ali celo nejunaško vržete puško v koruzo, preletite spodnje vrstice. Mi poznamo rešitve tudi za to zdravstveno težavo. Če vas vaše ogrodje do zdaj še ni pustilo na cedilu, mu bodite hvaležni in mu vrnite uslugo z naslednjimi petimi prijemi, ki so hkrati tudi odlična dolgoročna naložba v dobljeno bitko proti osteoporozi. In ne pozabite: moškost je v tem boju vaša nenadomestljiva prednost.
1. Zalivajte se z mlekom
Vsak zdravnik svetuje ženskam z osteoporozo, naj na dan zaužijejo vsaj 1000 miligramov kalcija in s tem vzdržujejo kostno gostoto. Vsekakor je to dober nasvet tudi za moške, toda pozor! Moški imate nekaj, česar ženske nimamo. Žlezo prostato ali obsečnico. Na podlagi študije, ki so jo izvedli na univerzi v Harvardu, so strokovnjaki prišli do naslednjih pomembnih sklepov: moški, ki na dan zaužijejo več kot 600 miligramov kalcija, so izpostavljeni 32 odstotkov večjemu tveganju za nastanek raka na prostati kot moški, ki v telo vnesejo le 150 miligramov kalcija na dan. Vnos velikih količin kalcija naj bi zaviral delovanje 1, 25-dihidroksivitamina D3. Ta vas namreč varuje pred rakavim obolenjem prostate.
Trdna naložba v vaše zdravje: Vaš dnevni cilj naj bo zaužiti 1000 miligramov kalcija in 400 mednarodnih enot vitamina D. Vitamin D je eden najpomembnejših regulatorjev kalcija v telesu. Je bistven za povečanje njegove absorpcije v črevesju in zmanjšanje njegovega izločanja v ledvicah. Dodatne količine vitamina D bodo hkrati pomagale ohraniti dihidroksivitamin D v zdravju (in vaši prostati) prijaznih okvirih.
Vaša prehrana naj bo revna z maščobami in obogatena z vitaminom D. Tako boste najhitreje in najelegantneje pokrili dnevne potrebe po kalciju. Če menite, da kljub temu potrebujete dodatke kalcija k prehrani, sezite po pripravkih s kalcijevim citratom, saj se ta bolje absorbira od kalcijevega karbonata. Poleg kalcijevega citrata je zelo primeren tudi kalcijev glicinat. Kalcijevi dodatki pomagajo kostem le, če so v taki obliki, da se ustrezno absorbirajo. Po želji lahko zaužijete poljubno veliko kalcijevih dodatkov, toda če jih telo ne prebavi in ne sprejme, boste napravili sebi zgolj medvedjo uslugo: zapravili denar in si dali lažen občutek varnosti. Pomembno je tudi, kdaj dodatek kalcija zaužijete.
Ugotovili so, da imajo kalcijevi dodatki, zaužiti zvečer, precej večji učinek kot med samim dnevom. Najbolje je, da količino zaužitega kalcija razporedite tako, da ga tretjino zaužijete čez dan in preostali dve tretjini zvečer. Telo potrebuje kalcij ves dan – če ga nima dovolj, si ga vzame iz kosti. Absorpcijo boste še dodatno povečali, če ga boste zaužili s hrano.
2. Kljubujte težnosti
Plavanje in kolesarjenje sta nadvse prijazna športa za vaše srce in postavo, bolj malo koristi pa imajo od tovrstnih športnih aktivnosti kosti. Kadar vaše telo lebdi na vodni gladini ali svoje sedalo posadite na sedež in pritiskate na pedala, se vam ni treba pretirano bojevati s težnostjo. Toda podobno kot mišice morajo tudi vaše kosti delovati proti sili teže, proti uporu, da lahko postanejo krepkejše in trdne kot kamen. Nikar nežno s skeletom! Kosti potrebujejo trdo roko.
Trdna naložba v vaše zdravje: Premikajte železo. Najboljše rezultate v povečanju kostne mase oziroma gostote so dale vaje z dvigovanjem uteži. Za tovrstno športno aktivnost si vzemite čas dvakrat na teden in poskrbite, da boste obremenili čim več kosti v telesu. Določeno vajo izvajajte v serijah s tremi ponovitvami, masa uteži pa naj ne presega 80 odstotkov tiste, s katero ste bili zmožni do konca izvesti prvo ponovitev izbrane vaje.
3. Jejte posušeno grozdje
Rozine so izredno bogate s kalijem in z magnezijem, snovema, ki preprečujeta luženje kalcija iz kosti. Ameriški raziskovalci na podlagi rezultatov nedavno izvedene študije trdijo, da tisti, ki zaužijejo minimalne količine kalija in magnezija na dan, v povprečju izgubijo od 4 do 5 odstotkov kostne mase več kot tisti, ki vsak dan poskrbijo za izdaten vnos omenjenih elementov v telo. Razmišljajte dolgoročno. Kaj se zgodi, če je vaš vnos kalija in magnezija premajhen v daljšem obdobju? V 20 letih boste izgubili 25 odstotkov kostne mase oziroma gostote.
Trdna naložba v vaše zdravje: Bašite se s hrano, ki je bogata s kalijem: sadjem, zelenjavo, žitaricami, stročnicami in raznovrstnimi jedrci, krompirjem, posnetim jogurtom. Za magnezij, ki vpliva na kosti tako, da deluje na hormone in druge dejavnike za uravnavo presnove kosti, pa poskrbite z otrobi, mandlji, jedmi iz ovsa ipd. Kljub temu boste verjetno potrebovali dodatke magnezija k prehrani. Poiščite takšne, ki vsebujejo magnezijev citrat ali glicinat.
4. Recite estrogen
Beseda, ki vam upravičeno nažene strah v kosti, toda ta hormon je v telesu tisti, ki je odgovoren za proces nenehnega preoblikovanja kosti: stara kostnina se resorbira in na njenem mestu se tvori nova. Ženske imajo seveda estrogena v izobilju (vsaj do menopavze), moški pa se morate žal zanesti na poseben encim, ki testosteron spreminja v ženski spolni hormon. Vaše kosti se zato znajdejo v škripcih takrat, ko raven testosterona v telesu pade, npr. zaradi starosti, stresa, diete ipd. Moški, ki se jim po krvi ne pretaka zadostna količina testosterona, zanesljivo utrpijo grozovito redčenje kostnine.
Trdna naložba v vaše zdravje: Vsak dan si privoščite prgišče lešnikov makadamija. Ta lešnik se imenuje tudi kralj lešnikov in kdor ga je poskusil, ve, zakaj je tako. Ima prijetno mehko, a hrustljavo konsistenco ter nežno sladek in aromatičen okus, ki spominja na kokos.
Lešniki makadamija vsebujejo več kot 70 odstotkov maščobe, ki pa vsebuje več kot 80 odstotkov zdravih, življenjsko potrebnih nenasičenih maščobnih kislin. Te naj bi vplivale na dvig ravni testosterona v krvi, poleg tega vas bodo obilno oskrbeli z magnezijem, kalijem in vitaminom B1. Kadar ne zobate lešnikov makadamija, dvigujte uteži (glejte razdelek Kljubujte težnosti). Več mišične mase pomeni telesu tudi poziv za povečanje proizvodnje testosterona.
5. Nadzarujte stereoide
Nasonex, fixonase, tafen nasal ipd. so nosni razpršilci, ki jih pogosto predpisujejo in lahko pomenijo pravo sabotažo za vaš skelet. Vsak od njih vsebuje kortikosteroide, močne protivnetne učinkovine, ki preprečujejo tvorbo nove kostnine in povzročajo, da se kost hitreje zlomi. Takšne učinkovine so tudi v inhalerjih za prah in pršilnikih, ki jih uporabljajo astmatiki za zdravljenje astme. Strokovnjaki zato opozarjajo, da ste pri dosledni uporabi nosnih razpršilcev, ki vsebujejo steroide, izpostavljeni določenemu tveganju za manjšanje kostne gostote.
Trdna naložba v vaše zdravje: Uporabljajte najmanjši, še učinkovit odmerek zdravila. Pri večini nosnih razpršilcev to pomeni po en vpih v vsako nosnico na dan.
Če boste morali odmerek povečati, pred tem dodatno poskusite z razpršilcem z nekortikosteroidno učinkovino, npr. clarinase. Morda vam bo ta do kosti prijaznejša kombinacija ustrezala.
Lea Gril
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?